Odkryj 10 największych atrakcji w Bieszczadach!

Bieszczady to niewątpliwie jedna z największych atrakcji naszego pięknego kraju. Kto nigdy tam nie był, koniecznie musi to jak najszybciej nadrobić (a ponieważ idą wakacje, okazja zapewne nadarzy się niejedna!). Dziś podpowiadamy, jakie miejsca w tym niesamowitym regionie bezdyskusyjnie trzeba odwiedzić.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem naszebieszczady.com 


Schronisko Chatka Puchatka w Wetlinie

Choć w rankingach schronisk górskich otrzymuje niskie noty, Chatkę Puchatka śmiało można nazwać już kultowym miejscem w Bieszczadach. Każdy, kto tylko planuje wybrać się w te piękne polskie góry, powinien koniecznie zahaczyć właśnie o Chatkę!
Chatka Puchatka to najwyżej położone bieszczadzkie schronisko – zlokalizowana jest na szczycie Połoniny Wetlińskiej, na wysokości 1232 metrów! Początkowo służyło za wojskowy punkt obserwacyjny, lecz bardzo szybko zostało przejęte przez PTTK. W schronisku panują iście spartańskie warunki – nie ma nie tylko prądu czy kanalizacji, lecz nawet i… wody. Ta dowożona jest w kanistrach z odległego źródła, dlatego też w Chatce dodatkowo się za nią płaci. Ale przecież w Bieszczady nie jedzie się po to, aby zaznawać luksusów, prawda? Spartańskie warunki noclegowe to naprawdę niska cena za piękne widoki, jakie roztaczają się ze schroniska.

Cena za nocleg w Chatce Puchatka: 16 zł / os. (sala zbiorowa, należy mieć własny śpiwór) – www


Zapora w Solinie

Zapora nad Soliną

Zapora nad Soliną

Kolejne miejsce, z którego widoki zapierają dech w piersiach, to imponująca solińska zapora służąca jednocześnie za elektrownię wodną. Każdy miłośnik pięknych widoków może podziwiać stąd wspaniałą bieszczadzką panoramę – na dole jezioro, a wokół – jak okiem sięgnąć – góry i lasy. Niezwykła panorama to jednak nie wszystko, co oferuje zapora w Solinie! Kolejną nie lada atrakcją jest także możliwość zwiedzenia jej wnętrza i zapoznania się z technologicznym zapleczem. Wewnętrzne tunele zapory mają aż 2,5 kilometra, choć nie wszystkie są udostępnione turystom.
Cena zwiedzania: 14 zł (bilet normalny) / 10 zł (bilet ulgowy)
Kontakt w celu umówienia zwiedzania: zwiedzanie@solina.pl


Cerkiew w Smolniku nad Sanem

Ten wspaniały drewniany budynek – niegdyś służący grekokatolikom jako cerkiew, dziś kościół rzymskokatolicki – to unikat na skalę krajową i jednocześnie jeden z najpiękniejszych bieszczadzkich zabytków sakralnych. O jego wyjątkowości dobitnie świadczy fakt, że w 2013 roku wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ale cóż takiego wyjątkowego ma w sobie smolnicka cerkiew? Budynek sam w sobie jest przykładem budowania w archaicznym bojkowskim stylu prostym, co oznacza choćby to, że świątynia jest trójdzielna, przy czym każda z części kryta jest charakterystycznym czterospadowym dachem brogowym, i zorientowana przy tym w kierunku wschodnim.
Kontakt w celu umówienia się na zwiedzanie – tel. 13 461 02 12 (dzwonić po godz. 20)


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Kolejka leśna

Kolejka leśna

Każdemu wybierającemu się w Bieszczady turyście z pewnością obije się o uszy informacja o bieszczadzkiej ciuchci bądź bieszczadzkiej kolejce. Turysta taki niech czujnie nadstawi ucha, bo to naprawdę świetna atrakcja!
Bieszczadzka Kolejka Leśne to powstała pod koniec dziewiętnastego wieku kolej wąskotorowa, która – pomimo tego, że podczas wojen była niszczona – przetrwała do dziś. Bazą jest zabytkowa stacja w Majdanie, sama w sobie mająca już niepowtarzalny klimat. Małe, urocze wagony kolejki także mają swój klimat, więc warto skorzystać i się przejechać!
Kolejka kursuje w sezonie letnim, a więc od maja do października. Rozkład jazdy i cennik znajdują się na


Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe w Uhercach Mineralnych

Jeśli lubicie nietypowe pojazdy czy po prostu nietypowe atrakcje turystyczne, koniecznie musicie wstąpić do wypożyczalni drezyn rowerowych w Uhercach Mineralnych.
Drezyna rowerowa jest specjalną platformą poruszającą się po torach i napędzaną energią nóg, zupełnie tak jak rower. Na platformie jest miejsce dla czterech osób dorosłych (dwie z nich muszą pedałować, dwie pozostałe siedzą na ławeczce z tyłu) i dodatkowo jednego dziecka.
Dla drezyn rowerowych w Uhercach Mineralnych przeznaczono naprawdę piękną trasę kolejową biegnącą w dwóch kierunkach – do Ustrzyk Dolnych lub do Zagórza.
Koszt wypożyczenia drezyny: 108 zł – www


Siekierezada w Cisnej

Siekierezada

Siekierezada

Bar Siekierezada w Cisnej to kolejne kultowe miejsce w Bieszczadach. Specyficzny wystrój wnętrza (między innymi całe mnóstwo siekier, jak wskazuje sama nazwa lokalu) nawiązuje do czasów, gdy po wyrębie drwale dostawali wypłatę i przychodzili przepuścić ją w lokalnym barze. Ponadto na ścianach Siekierezady można podziwiać dzieła znanych bieszczadzkich artystów. Oczywiście nie samym wystrojem turysta żyje, dlatego w ofercie baru znajdują się znakomite piwa oraz wina dla wszystkich umęczonych wędrówką.

 


Zagroda Żubrów w Mucznem

Zagroda żubrów

Zagroda żubrów

Na obszarze aż 7 hektarów leśnictwa Muczne stworzono zagrodę mającą na celu ochronę żubrów w Polsce. Na terenie tejże porośniętej jodłami i świerkami zagrody znajdują się specjalne tarasy widokowe umożliwiające obserwację żubrów w ich naturalnym środowisku bez niepotrzebnego stresowania zwierząt. Warto wiedzieć, że zwierzęta w zagrodzie pochodzą z linii białowiesko-kaukaskiej zwanej górską.
Na platformy widokowe można wchodzić codziennie od 9.00 do 19.00.


Cerkiew w Łopience

Cerkwie

Cerkwie

Łopieńska cerkiew to kolejny obowiązkowy punkt podczas podróży po Bieszczadach. Jest to najbardziej znane bieszczadzkie miejsce kultu maryjnego. Jedne źródła podają, że cerkiew w Łopience powstała już w XVIII-ym wieku, inne mówią, że stało się to dopiero w wieku XIX-ym. Jakkolwiek by nie było, świątynia z pewnością jest miejscem wartym odwiedzenia – jest to budynek trójdzielny, orientowany i znajduje się w nim kopia cudownej ponoć ikony Matki Boskiej, która – wedle miejscowych podań – objawiła się na pobliskiej lipie. Oryginał ikony można natomiast obejrzeć w kościele w Polańczyku.


Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

http://myczkow-bojkowie.pl

Bojkowie byli zamieszkującą Wschodnie Karpaty grupą etniczną pochodzenia ruskiego oraz wołoskiego. W latach 1945-1947 wysiedlono ich z tamtych terenów. Dziś o obecności Bojków w Polsce świadczy jedynie znajdujące się w Myczkowie Muzeum Kultury Bojków stworzone przez lokalnego regionalistę Stanisława Drozda. W muzeum można obejrzeć przedmioty codziennego użytku, stroje ludowe oraz narzędzia pracy stosowane przez tę grupę etniczną.


Browar Ursa Maior w Uhercach Mineralnych

http://ursamaior.pl

Ursa Maior to centrum, w którym znajduje się między innymi Bieszczadzka Wytwórnia Piw rzemieślniczych (jedyny bieszczadzki browar). Jego założycielką jest znana w środowisku piwowarów Agnieszka Łopata. Centrum otwarte jest dla turystów – każdy zainteresowany metodami warzenia piwa może zatem obejrzeć wnętrza Ursa Maior, posłuchać opowieści specjalistów na temat surowców oraz kolejnych etapów produkcji piwa, a także, rzecz jasna, nabyć regionalne wyroby.
Cena zwiedzania: 21 zł / os. (grupy zorganizowane 11-20 osób)
Kontakt: biuro@ursamaior.pl

Zdjęcia pochodzą z portalu naszebieszczady.com 

Sending
User Review
3.33 (3 votes)