Zastanawialiście się kiedyś jakie miejsca w Polsce pokazalibyście koledze z zagranicy? Jakie zwiedzilibyście zabytki, miasta czy inne charakterystyczne miejsca, które pozwolą mu lepiej poznać i zrozumieć nasz kraj? Jeżeli stoicie przed takim dylematem, bądź jesteście ciekawi, co powinno się znaleźć na liście polskich „wizytówek”, to koniecznie zapoznajcie się z naszym zestawieniem.

Nie zapomnijcie w komentarzu dorzucić własnych propozycji!

10 turystycznych wizytówek Polski

  1. Warszawa – Stare Miasto
  2. Wybrzeże Bałtyku
  3. Zamek krzyżacki w Malborku
  4. Rynek i Stare Miasto w Krakowie
  5. Puszcza Białowieska
  6. Kopalnia Soli w Wieliczce
  7. Kraina tysiąca jezior – Mazury
  8. Przełom Dunajca
  9. Tatry
  10. Gniezno

 

Warszawa

Oczywiście pokazywanie Polski najlepiej jest zacząć od stolicy. Znajdziemy tutaj nie tylko ciekawe muzea (np. Powstania Warszawskiego), ale także Centrum Nauki Kopernik, w którym czas jakby szybciej płynął. Wielbicieli zabytków urzeknie Stare Miasto i Zamek Królewski, a osoby szukające ciszy i spokoju na pewno powinny odwiedzić Łazienki.

Stare Miasto Warszawa

Stare Miasto Warszawa

W stolicy warto udać się także do Muzeum Powstania Warszawskiego – w bardzo przystępny sposób są tam przedstawione walki Polaków z Niemcami oraz próby wyzwolenia miasta. Muzeum łączy w sobie eksponaty, multimedia, a także pozwala na własnej skórze przekonać się jak wyglądały kanały, którymi przemieszczali się powstańcy. W Warszawie nie sposób pominąć także Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy z nas znów poczuje się jak małe dziecko, odkrywające otaczający nas świat i poznające prawa fizyki. Stamtąd fani sportu mogą wybrać się na Stadion Narodowy, na którym rozgrywane były mecze Euro 2012 i gdzie do dziś spotkania o punkty rozgrywa nasza reprezentacja.

 

Bałtyk

Trudno jest znaleźć tak bardzo fotogeniczne morze jak nasz Bałtyk. Mimo, iż woda w nim nadaje się do kąpieli tylko w pełni lata, to warto się tutaj wybrać właśnie w zimniejsze miesiące, kiedy w powietrzu unosi się dużo zdrowotnego jodu.

Plaża. Bałtyk

Plaża. Bałtyk

Najładniejsze plaże w Polsce


Bałtyk to także przepiękne polskie kurorty, takie jak Łeba, Darłówek, Kołobrzeg czy Krynica Morska. Nad polskim morzem warto zajrzeć do dwóch parków narodowych: Słowińskiego ze słynnymi, ruchomymi wydmami oraz Wolińskiego z klifami.  Nadmorskie tereny cechują się także świetnymi warunkami do jazdy konnej oraz przejażdżek rowerami. Szlak Latarni Morskich, który ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża, pozwala z kolei na spędzenie kilkunastu aktywnych dni nad Bałtykiem i poznanie go z każdej strony.

 

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zbudowany przez Krzyżaków zamek w Malborku jest największą na świecie tego typu budowlą wzniesioną z cegły. Jest to jeden z nielicznych zachowanych w świetnym stanie egzemplarzy architektury obronnej w Europie, który chętnie odwiedzają zarówno wycieczki szkolne, jak i turyści.

Zamek Krzyżacki Malbork.

Zamek Krzyżacki Malbork

Szlakiem zamków krzyżackich


Wpisany jest on na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto na jego odwiedzenie poświęcić cały dzień. Składa się on z Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego. Znajdziemy tam liczne kaplice, w tym św. Anny, gdzie byli pochowani Wielcy Mistrzowie Zakonu, eksponaty związane z wojskowością, kapitularz czy Kuchnię Konwentu. Warto sprawdzać czy na zamku aktualnie nie odbywają się jakieś spektakle związane ze światłem, bądź też rekonstrukcje przedstawiające oblężenie Malborka przez wojska polsko-litewskie.

 

Kraków

Kraków to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast nie tylko Polski, ale i tej części Europy. Nic dziwnego, bowiem zachwyca architekturą – wystarczy wspomnieć Wawel, Stare Miasto czy unikalną zabudowę Kazimierza.

Regiony Polski. Małopolska. Kraków. fot. T.Szklarski

Regiony Polski. Małopolska. Kraków. fot. T.Szklarski

Odkryj ciekawostki o Krakowie


Pełno tu zabytkowych kościołów, na czele z Bazyliką Mariacką – to jej wieży usłyszymy słynny hejnał. Jeżeli wybierzemy się do dzielnicy Łagiewniki możemy zobaczyć Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Centrum Jana Pawła II. Nie zapomnijmy odwiedzić  muzeów  – polecamy to w podziemiach Rynku, Muzeum Czartoryskich czy Fabrykę Oskara Schindlera. Warto również wspiąć się na jeden z pięciu kopców, aby zobaczyć panoramę miasta. Najlepszy widok na centrum roztacza się z kopca Kraka oraz Piłsudskiego.

Wieczorami wielbiciele dyskotek i pubów mają pełno opcji do wyboru.  I oczywiście będąc na Kazimierzu warto wybrać się na słynne zapiekanki prosto z pieca!

 

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to teren niezwykły, nie tylko ze względu na to, że występuje tutaj największa populacja żubrów na świecie (żyje ich tu ponad 400 sztuk). Spotkamy tutaj również rysia euroazjatyckiego czy wilka szarego.

Odkryj inne parki narodowe w Polsce

Jest to także jedna z nielicznych puszcz w Europie, która posiada fragmenty lasu pierwotnego nizin europejskich. Dzięki temu możemy na własnej skórze poczuć faunę i florę, której nie spotkamy w żadnym innym miejscu naszego kontynentu.

Puszcza znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz jest ostoją licznych ptaków. Jej powierzchnia to około 1500 km2. Odwiedzając to miejsce warto się wybrać do Muzeum Przyrodniczo – Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie dowiemy się nieco więcej o faunie i florze puszczy oraz do Białowieży, gdzie znajdziemy cerkiew Świętego Mikołaja oraz Park Pałacowy.

 

Kopalnia Soli w Wieliczce

Przyjedziemy tu wprost z Krakowa szybką koleją aglomeracyjną. To kolejne miejsce, które jest ewenementem na skalę światową – znajduje się na liście UNESCO.  Pozwala na spacer pod ziemią specjalnymi korytarzami. 

Wieliczka

Wieliczka

Znajdziemy tam między innymi salę balową w której urządzane są różne imprezy takie jak Sylwester, podziemne jezioro oraz kaplicę Świętej Kingi, z którą związana jest ciekawa legenda – oczywiście wszystko wykute w soli.

Kopalnia soli to nie tylko wrażenia wizualne, ale także zdrowotne – kiedy przejdziemy się tężnią solankową, będziemy mogli wdychać naturalny solny aerozol – ta część znajduje się już nad powierzchnią ziemi i zwiedza się ją bez przewodnika. Kiedy już będziemy w Wieliczce, możemy przedłużyć sobie „solny szlak” do pobliskiej Bochni, gdzie również znajduje się podobna kopalnia.

Dodatkową atrakcją jest możliwość spędzenia nocy  na głębokości 125 m.

 

Mazury

Kto choć raz był na Mazurach, chce tam wrócić. Kraina tysiąca jezior zachwyca krajobrazem, a swoje miejsce znajdą tu zarówno miłośnicy wygody i licznych atrakcji, jak i poszukujący samotni nad brzegiem małego zbiornika wodnego.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich.

Szlakiem wielki mazurskich jezior

Mazury to nie tylko woda, ale też różne ciekawe miejsca, takie jak zamki w Nidzicy, Rynie czy Giżycku, Wilczy Szaniec w Gierłoży, Bunkier Himmlera w Pozezdrzu czy Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku. Niezwykłym przeżyciem może być lot balonem nad mazurskimi jeziorami.

 

Przełom Dunajca

Jeżeli szukamy wrażeń, to warto wybrać się na spływ Dunajcem w Pieninach. Ta dwugodzinna atrakcja pozwala nam zapoznać się z jednymi z najpiękniejszych widoków górskich w Polsce z wyjątkowej perspektywy – płynąc nurtem rwącej rzeki. Spływ zaczyna się w Sromowcach i można tam dojechać busem. Trasą popłyniemy przez malownicze piętnaście kilometrów, specjalną tratwą flisacką. Podczas spływu flisak będzie opowiadał różne ciekawostki związane z miejscami, obok których będziemy płynąć. Możemy wysiąść w Szczawnicy i udać się na jej zwiedzanie, bądź nieco niżej – w Krościenku nad Dunajcem.

 

Tatry

Nasze najwyższe góry urzekają krajobrazami o każdej porze roku. Koniecznie trzeba zobaczyć Morskie Oko, przejechać się kolejką na Kasprowy Wierch oraz zdobyć Giewont. W jednym z ośmiu schronisk warto spróbować szarlotki z owocami sezonowymi i bitą śmietaną.

Czerwone Wierchy. Szklarski

Czerwone Wierchy. Szklarski

Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

Wiosną koniecznie trzeba wybrać się na Polanę Chochołowską, bądź na Kalatówki – kwitną tu wtedy fioletowe krokusy, a ich mnogość powoduje, że mamy wrażenie, iż stąpamy po fioletowym dywanie. Latem panują dobre warunki do wspinaczki – ci początkujący mogą spróbować swoich sił na Nosalu czy w Tatrach Zachodnich, wychodząc np. na Grzesia czy Wołowiec. Ci doświadczeni wybiorą Orlą Perć czy Kościelec.

Jesień to najlepsza pora by zobaczyć słynne Czerwone Wierchy – które jak sama nazwa mówi, mienią się jesiennymi kolorami. Zima to dobry czas aby odwiedzić schroniska – Morskie Oko czy w Dolinie Kościeliskiej – szlaki nie są trudne, jednak pamiętajmy, że wciąż jesteśmy w górach wysokich i musimy śledzić lawinowe komunikaty TOPR.

 

Gniezno


Ostatnim punktem, który śmiało możemy nazwać wizytówką Polski, jest jej pierwsza stolica i siedziba Prymasów Polski, czyli Gniezno. Miasto położone jest w Wielkopolsce, a jego nazwa wywodzi się od legendy o założeniu naszego kraju, czyli od gniazda, które zobaczył Lech. Warto w nim odwiedzić przede wszystkim Muzeum Początków Państwa Polskiego czy Muzeum Archidiecezjalne. W tym drugim znajdziemy rzeźby sakralne, drogocenne tkaniny czy portrety trumienne. Przepiękny rynek to miejsce, gdzie warto usiąść i napić się kawy, dobrze jest też przejść się ulicą Tumską, by podziwiać tutejszą architekturę. Warto również wejść do Bazyliki Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywanej Matką Polskich Kościołów. To tu został pochowany główny patron naszego kraju, czyli św. Wojciech. Tu znajdują się również słynne drzwi gnieźnieńskie.

Odkryj więcej atrakcji i zabytków w Polsce

Sending
User Review
5 (1 vote)