5 najlepszych miejsc na Urbex w Polsce

Strona główna » 5 najlepszych miejsc na Urbex w Polsce

5 najlepszych miejsc na Urbex w Polsce

Urbex to wciąż dla wielu osób pojęcie zupełnie nieznane. Jest to jednak sposób na poznawanie niezwykłych miejsc, ponieważ polega na odwiedzaniu destynacji,  które są już opuszczone, a przez to otoczone pewną dozą niepewności i tajemnicy. Ta forma zwiedzania coraz bardziej zyskuje na popularności – głównie wśród osób, które chcą poczuć odrobinę adrenaliny i nie są pozytywnie nastawione do sztampowego spędzania urlopu. Myślisz, że w Polsce nie ma takich miejsc? Sprawdź poniższą listę i przekonaj się sam!

Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnicy

Większości osób, które znają Szczawnicę, kojarzy się ona z malowniczymi krajobrazami, przełomem Dunajca czy wodą mineralną. To miasteczko kryje jednak jeszcze jedną tajemnicę – Zakład Przyrodoleczniczy, który znajduje się niemal w centrum uzdrowiska i… straszy przechodniów swoim wyglądem. Kiedyś odwiedzany był przez takie osoby jak Henryk Sienkiewicz czy Maria Konopnicka, jednak z czasem podupadł. Znajdziemy w nim opustoszałe korytarze, wyschnięty basen czy specjalne szklane schody. Trzeba się jednak spieszyć z wizytą, gdyż są już plany zagospodarowania tej przestrzeni!

Kościół dworski w Goszczu

Kościół ten straszy swoim wyglądem już od końca drugiej wojny światowej. Niegdyś należał do rodziny Reichenbachów i był włączony w kompleks pałacowy, który również można zwiedzać.  Zaprojektowany został przez Johanna Boumanna. Wejście do budynków jest bezproblemowe – każdy może zobaczyć jak wygląda nieczynny od kilku dziesięcioleci budynek sakralny.

Zamek w Łapalicach

Jest to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć chcąc uprawiać Urbex. To synonim spełniania marzeń w tym zakresie – zwłaszcza, jeśli interesują nas majestatyczne budowle. Piotr Kazimierczak w latach 80-tych stwierdził, że chce wybudować zamek i… rozpoczął realizację marzenia. Jednak polskie przepisy sprawiły, że inwestycja nie została ukończona, choć do dzisiaj zachowało się ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni do zwiedzania.

Schronisko na Rozdrożu Izerskim

To miejsce służyło kiedyś jako typowe schronisko górskie i tętniło życiem. Licznie odwiedzali je turyści, jednak dzisiaj jedynymi zainteresowanymi są osoby szukające opuszczonych budynków. Co ciekawe niedaleko niego podczas drugiej wojny światowej znajdował się niemiecki obóz i liczne legendy mówią, że wciąż można znaleźć wejścia do podziemnych fortyfikacji.

Mleczarnia Sokół w Sokółce

Jak to w czasach PRL- u bywało państwo budowało wiele fabryk, przy czym nie zawsze były to dochodowe biznesy. Taki los podzieliła mleczarnia Sokół, i pomimo tego, że była dokończona prawie w 100%, to nigdy jej nie uruchomiono. Można w niej znaleźć wiele interesujących przedmiotów, a wejście na jej teren nie sprawia trudności.

By | 2017-03-20T12:45:06+00:00 Marzec 20th, 2017|Categories: blog|

About the Author:

Zapalony pismak. Pisze dużo i często. W różnych pozycjach i na różne sposoby. Z tego żyje i ma się dobrze ;)