Od dawna przekonujemy was, że Polska jest równie ciekawa, co zagraniczne destynacje. A wakacje to najlepszy czas, żeby przekonać się o tym samemu.

Ciekawe miejsca i nietypowe atrakcje czekają na was właściwie w każdym zakątku Polski. Dwa letnie miesiące to jednak zdecydowanie za mało, by odwiedzić wszystkie z nich. Dlatego przygotowaliśmy dla was kilka pomysłów na to, jak spędzić urlop w pięciu najciekawszych dla turystów regionach Polski.

Wybrzeże Bałtyku

Wakacje nad morzem? Parawan, piwo i ryba ze smażalni? Nad Bałtykiem można spędzić czas dużo ciekawiej. Dla aktywnych najlepszym miejscem na polskim wybrzeżu będzie Zatoka Pucka. Jej płytkie i spokojne wody to prawdziwy raj dla początkujących adeptów windsurfingu, kitesurfingu i innych sportów wodnych.

Po zmaganiach z wodą i wiatrem przyjdzie czas na relaks. Obowiązkowo na plaży, których nad Morzem Bałtyckim nie brakuje. Są wśród nich ciche, rzadko odwiedzane miejsca i te oblegane przez turystów, z mnóstwem dodatkowych atrakcji. Więcej informacji o nadbałtyckich plażach.

Bałtyk. Plaża.

Bałtyk. Plaża.

Kiedy już wypoczniecie, warto trochę pozwiedzać. Tym bardziej, że nad Bałtykiem warto odwiedzić nie tylko piękne skądinąd Trójmiasto. My zachęcamy do wycieczki na Mierzeję Helską, gdzie czekają na was fortyfikacje z czasów II wojny światowej i do Fromborka – miasta pełnego średniowiecznych zabytków związanych z Mikołajem Kopernikiem.

Spędzając czas nad Bałtykiem warto pamiętać o wielu ciekawych i wartych zobaczenie budowlach. Oto kilka z nich:

  • Most w Darłówku
  • Żuraw w Gdańsku
  • Dom Zdrojowy w Sopocie
  • Baszta Czarownic w Słupsku
  • Latarnia Morska w Świnoujściu
  • Ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu
  • Dom Rybaka we Władysławowie

 

Tatry

Aktywnym turystom tatrzańskich szlaków na pewno nie trzeba reklamować. Na doświadczonych górołazów czekają między innymi Orla Perć, szlak na Kozią Przełęcz czy niebieski na Zawrat. Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z chodzeniem po górach lepiej zrobią wybierając którąś z łatwiejszych tras – na przykład malowniczą Drogę nad Reglami.

Górskie wędrówki potrafią zmęczyć. Dlatego po zejściu ze szlaku polecamy odpoczynek w jednym z tatrzańskich schronisk. Obowiązkowo z kubkiem góralskiego grzańca, dzięki któremu nawet pochmurny i zimny dzień nabierze barwy, ciepła i smaku.

 

 

Długi weekend w Polsce.

Długi weekend w Polsce.

W polskich Tatrach nie będą nudzić się także ci, którzy nad aktywny wypoczynek przekładają zwiedzanie. Szczególnie ci, którym Zakopane kojarzy się przede wszystkim ze straganami na Krupówkach i licznymi pensjonatami. Spacer po tym mieście do doskonała okazja do tego, by przekonać się, że góralska kultura to nie tylko ludowe stroje i muzyka, ale też architektura z najwyższej półki.

Mazury

Rozległe i wietrzne jeziora województwa warmińsko-mazurskiego to raj dla żeglarzy. Nad brzegami Mamrów, Śniardw, Jezioraka czy Niegocina znajdziecie mnóstwo przystani i szkółek, w których zdobędziecie pierwsze żeglarskie szlify.

Co po zejściu na ląd? Warmia i Mazury z licznymi ośrodkami i kempingami nad brzegami jezior to idealne miejsce dla osób spragnionych kontaktu z naturą i wędkarzy. A jeśli umiejętności nie pozwalają na samodzielnie złowienie ryby, możecie kupić ją w którejś z licznych tu knajpek. Przyrządzane na rozmaite sposoby są specjalnością tutejszej kuchni.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich.

Mazury nie pozostawią też obojętnym żadnego miłośnika historycznych ciekawostek. Region obfituje w zabytki z różnych epok. Warto odwiedzić między innymi Kętrzyn z krzyżackim zamkiem, zabytkowymi kościołami i położoną niedaleko kwaterą Hitlera – Wilczym Szańcem – oraz położony niedaleko Szczytna rezerwat Małga, którego główną atrakcją jest stojąca samotnie wśród lasu wieża zburzonego ewangelickiego kościoła.

Bory Tucholskie

Rozciągające się od Kaszub aż po okolice Bydgoszczy Bory Tucholskie zachwycają różnorodnością, spokojem i naturalnym pięknem. To region niezwykle bogaty w wodę – liczne jeziora, rzeki i kanały sprawiają, że najlepiej poznaje się je z perspektywy srebrzystej tafli. Główną atrakcją Borów są spływy kajakowe Brdą i Wdą, które dają okazję do obcowania z naturalną, nietkniętą ręką człowieka przyrody. Mniej zaawansowani kajakarze mogą wybrać zaś płytki i spokojny Wielki Kanał Brdy.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie – By PrzykutaPraca własna

W Borach Tucholskich króluje natura, ale miłośnicy zabytków także znajdują tu coś dla siebie. Wśród borowiackich zabytków szczególnie godne polecenia są dwa – kamienne kręgi w Odrach, które datuje się na okres rzymski i wiąże z bytnością skandynawskich Gotów oraz tak zwany akwedukt w Fojutowie, czyli dwupoziomowe skrzyżowanie Wielkiego Kanału Brdy z rzeką Czerską Strugą.

Podlasie

Od miejskiego zgiełku nigdzie nie odpoczniecie tak dobrze jak na Podlasiu. Nadwyżkę energii możecie spożytkować między innymi na niedawno otwartym szlaku rowerowym Green Velo, który licząc ponad 2000 kilometrów wiedzie przez wszystkie najciekawsze miejsca wschodniej Polski. A jeśli wolicie wypoczynek na wodzie, wynajmijcie tratwę i spłyńcie nią po Biebrzy. Tutejsze tratwy są w pełni przystosowane do wielodniowych wypraw i budowane wyłącznie z naturalnych materiałów – drewna i butelek PET.

Podlasie to miejsce przenikania się wielu kultur – białoruskiej, tatarskiej i polskiej. Białorusinom zawdzięcza między innymi rozwiniętą tradycję ruskiej bani, czyli specyficznego rodzaju sauny, która pozwoli wam zregenerować siły po męczącym dniu na rowerowym szlaku. Spuścizną tutejszych tatarów jest kuchnia. Będąc na Podlasiu koniecznie spróbujcie takich specjałów jak manty, listkowiec czy kozina z gryczaną kaszą.

Wielokulturowość tego regionu wyraża się również w różnorodności zabytkowych świątyń. Szczególnie warte zobaczenia są meczety w Kruszynianach i Bohonikach oraz błękitne cerkwie w okolicach Bielska Podlaskiego. Koniecznie odwiedźcie też stolicę regionu – zyskujący coraz lepszą turystyczną markę Białystok.

Pałac Branickich. Białystok

Pałac Branickich. Białystok

Sending
User Review
0 (0 votes)