Z adrenaliną i naturą za pan brat – najciekawsze spływy w Polsce

Wraz z nadejściem cieplejszych dni szukamy różnych opcji na wypoczynek na łonie natury. Dobrym sposobem na połączenie aktywności z pięknymi widokami jest zorganizowanie wypadu na spływ – w końcu mało jest miejsc, które swoim pięknem mogą konkurować z dolinami rzek. Do wyboru mamy tutaj kajak, ponton, a nawet tratwę flisacką. Wszystko zależy od naszych upodobań!

Najsłynniejszy spływ Dunajcem

Spływ łodziami flisackimi w Pieninach to coś, co koniecznie trzeba zaliczyć będąc w Szczawnicy, Krościenku czy w Czorsztynie. Około trzygodzinny spływ przełomem Dunajca to uczta przede wszystkim dla oka. Piękne białe skały wyrastają jakby spod wody i osiągają wysokość nawet 300 metrów nad poziom gruntu. Pomiędzy nimi spacerują i jeżdżą na rowerach ludzie – część z nich zapewne podąża słynną trasą do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Długość spływu to 18 bądź 23 kilometry – w zależności od mety, gdyż naszą przygodę możemy zakończyć w Szczawnicy lub Krościenku. Nie musimy się przejmować pozostawieniem samochodu, gdyż do stacji początkowej spływu kursuje wiele busów. Sympatyczni flisacy podczas przejażdżki opowiadają o swoich tradycjach i przybliżają anegdoty z życia miejscowych. Cena takiego spływu to około 50 złotych.

Czarna Hańcza

Kolejny spływ jest przeznaczony dla kajaków, a jego trasa biegnie rzeką Czarna Hańcza i można ją kontynuować przez Kanał Augustowski. Do dyspozycji mamy różne warianty spływu – od jednodniowych, aż po kilkudniowe. Można wybrać i przepłynąć jeden czy dwa odcinki, a także pokusić się o przepłynięcie wszystkich (wówczas trwa to nawet tydzień). Szlak rozpoczyna się na jeziorze Wigry. Jest on niezwykle malowniczy i mogą po nim pływać nawet osoby początkujące – nurt nie jest wartki, a rzeka niezbyt głęboka. Po drodze można podziwiać faunę i florę, w tym bobry w ich naturalnym środowisku. Długość pełnej trasy to około 90 kilometrów. Za wejście do Wigierskiego Parku Narodowego pobierana jest opłata. Kajaki można wypożyczyć na miejscu.

Szlak Konwaliowy

Kolejny szlak również dotyczy kajaków i znajduje się w Wielkopolsce. Trasa ma długość 37 kilometrów i wiedzie przez Przemęcki Park Krajobrazowy. Zaczyna się w Przemęciu i wiedzie przez wiele jezior, takich jak: Błotnickie, Górskie, Trzytoniowe, Zapowiednik, Wielkie i Małe. Co ciekawe, to miejsce już przed wojną było uważane jako jedno z najlepszych do nauki kajakarstwa. Przepłynięcie przez tyle jezior jest możliwe dlatego, że w większości są one połączone kanałami. Jeżeli dobrze dobierzemy trasę, możemy zrobić pętlę. Droga w zależności od naszych umiejętności zajmie nam od dwóch do trzech dni.

Spływy kajakowe czy też tratwami to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu. Tym bardziej, że wcale nie potrzebujemy kupować sprzętu – w wielu miejscach jest on dostępny w wypożyczalniach. A jakie są Wasze ulubione spływy?

Sending
User Review
0 (0 votes)