Białystok to jedno z najbardziej urokliwych polskich miast. Nie brakuje tam terenów zielonych, a bogata lista zabytków przyciąga turystów o każdej porze roku. Położone na Nizinie Północnopodlaskiej, jest stolicą województwa podlaskiego. Przez Białystok przepływa rzeka Biała. Nadanie Białemustokowi praw miejskich datuje się na 1691 rok, a pierwsza wzmianka o tych terenach pochodzi z 1426 roku.

Przez Białystok przebiegają tematyczne szlaki turystyczne obejmujące najważniejsze obiekty zabytkowe miasta, m.in. szlak Branickich, szlak architektury PRL, szlak Dziedzictwa Żydowskiego, szlak esperanto i wielu kultur, szlak kulinarny czy szlak białostockich świątyń. Ponadto dwie białostockie linie autobusowe prowadzą „Białostocki Audiobus”, czyli przewodnik, którego słuchać można w komunikacji miejskiej. To świetna alternatywa dla zmęczonych pieszymi wędrówkami i dla tych, którzy po prostu chcą sprawdzić nowe rozwiązania w turystyce. Będąc w Białymstoku z pewnością należy odwiedzić „Wersal Podlasia”, czyli pałac Branickich. Choć dziś jest on siedzibą Uniwersytetu Medycznego warto zobaczyć ten imponujący budynek, przespacerować się po ogrodzie francuskim i przejść główną aleją pod bramą Gryfa. Pałać Branickich nie jest jedyną tego typu budowlą w Białymstoku, więc  wielbiciele pięknych pałacowych zabudowań na pewno nie będą się tam nudzić. Punktem obowiązkowym wizyty w mieście jest oczywiście białostocki rynek, na którym mieści się zabytkowy Ratusz. W Ratuszu natomiast swoją siedzibę ma Muzeum Podlaskie, które warto odwiedzić. Można poznać w nim bogatą historię nie tylko Białegostoku, ale i całego Podlasia.

Białystok to jedno z najmniej zanieczyszczonych i najbardziej zieloni ych mastw naszym kraju. Nic dziwnego, że jako pierwsze zostało dodane do międzynarodowego projektu Sieci Zdrowych Miast, który prowadzony jest przez WHO. Miejsce, do którego bez wątpienia warto udać się latem to stawy Dojlidzkie położone w południowo – wschodniej części miasta. Mieści się tam czyste kąpielisko otoczone białostockimi lasami oraz Ośrodek Sportów Wodnych. Na terenie Białegostoku znajdują się ponadto trzy rezerwaty przyrody: Antoniuk, Bagno oraz Las Zwierzyniecki. Co ciekawe, nawet śródmieście Białegostoku bogate jest w tereny zielone, a drogę na obrzeża miasta można przebyć stamtąd pieszo przez parki. W Białymstoku odbywają się cyklicznie różne imprezy kulturalne, które przyciągają nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i całe rzesze turystów. Warto wybrać się na tamtejszą Jesień z Bluesem, Dni Hiszpańskie, Dni Miasta Białegostoku, Dni Sztuki Współczesnej, Podlaski Festiwal Krótkich Filmów Niezależnych „ŻubrOFFka” czy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Kopyść”. Białystok to miasto pięknych pałaców, parków, zieleni i wielu kultur. Idealne, by spędzić tam weekend. Choć ci, którzy chcą zostać w nim na dłużej z pewnością nie będą się nudzić.

Sending
User Review
0 (0 votes)