Brzeg to miasto znajdujące się w połowie drogi między Wrocławiem a Opolem. Ma bardzo bogatą historię. Pierwsza wzmianka o osadzie targowo-rybackiej pochodzi z XIII wieku. W kolejnym stuleciu miasto stało się stolicą niezależnego księstwa brzeskiego. Władała wówczas dynastia Piastów. Ich renesansowy zamek wraz z kaplicą św. Jadwigi, znajduje się na liście zabytków klasy międzynarodowej.

Ze względu na architektoniczne podobieństwo do krakowskiej budowli, zwany jest Śląskim Wawelem. Obok znajdują się zrekonstruowane, renesansowe ogrody włoskie. Brama wjazdowa pokryta jest płaskorzeźbami przedstawiającymi wizerunek królów i książąt Piastowskich. Była to najstarsza panująca w Polsce dynastia. Zwiedzanie samego dziedzińca jest bezpłatne. Opłata jest pobierana wyłącznie za wstęp do muzeum gromadzącego eksponaty związane z ziemią brzeską i historią miasta.

Zwiedzanie Brzegu można połączyć ze spacerem po parkach. Miasto jest bardzo bogate w tereny zielone. Przemieszczając się alejkami, miniemy sporo osób uprawiających Nordic Walking. Najbardziej znany brzeski park rozciąga się wzdłuż rzeki Odry i otacza wspomniany wcześniej Zamek Piastów Śląskich.

W Parku Nadodrzańskim znajdują się pozostałości po wale obronnym i Brama Odrzańska a także plac zabaw dla dzieci. Brzeg posiada także zabytkowe kościoły. Jeden z nich, pod wezwaniem św. Mikołaja, znajduje się w samym centrum miasta i został wybudowany w stylu gotyckim. Proste filary i linearne przęsła są przeciwieństwem ozdobnego barokowe stylu, który można podziwiać w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, tuż obok zamku.

Miłośnikom sztuki polecamy Galerię Sztuki Współczesnej znajdującą się w Ratuszu. Niedaleko mieści się Brzeskie Centrum Kultury oferujące spektakle teatralne, zajęcia artystyczne i seanse kinowe. Wielbiciele sportu mogą odwiedzić Stadion Miejski lub aquapark. Większość wspomnianych obiektów znajduje się w centrum Brzegu.

Polecamy zostawić auto na parkingu i udać się na spacer.

Sending
User Review
0 (0 votes)