Najbardziej znane filmowe miejsca w Polsce

W naszym kraju znajduje się wiele wyjątkowych oraz pięknych miejsc, które nie tylko cieszą się popularnością wśród turystów. Od dawna przypadają one do gustu także rodzimym oraz zagranicznym twórcom filmowym, którzy decydują się na ich wykorzystanie w swych produkcjach filmowych. Z uroków polskich krajobrazów korzystało wielu znanych reżyserów i twórców kinowych hitów. Oto nasza lista najciekawszych tego typu miejsc, jakie mogliśmy obserwować w filmach oraz serialach.

Góry Stołowe

Góry Stołowe to jedna z przyrodniczych wizytówek południowej Polski. Zachwyciły one choćby twórców hitów Opowieści z Narni – Lew, czarownica i stara szafa, Opowieści z Narni – Książę Caspian. Wybrali oni na miejsce akcji filmu między innymi Wodospad Kamieńczyk i labirynt Błędne Skały. Najbardziej znaną sceną z kręconych w tym regionie jest drugi sen Łucji w Księciu Caspianie. Warto wybrać się w to miejsce w celu zobaczenia na własne oczy filmowych plenerów.

 

Zamek Czocha

Dolnośląski Zamek Czocha na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wielokrotnie stawał się planem głównym dla wielu kinowych oraz telewizyjnych produkcji. Kręcono tutaj takie tytuły, jak Dwa światy, Dolina szczęścia, Gdzie jest generał, Legenda, Wiedźmin czy Tajemnica twierdzy szyfrów. Ostatnia produkcja TVP przyniosła zamkowi spory rozgłos w ostatnich latach, tworząc z niego jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie.

 

Poligon w Biedrusku

Jest to rozległy poligon wojskowy leżący w gminie Suchy Las w województwie wielkopolskim.
Często był on wykorzystywany w produkcjach filmowych. Jerzy Hoffman nakręcił tutaj wiele scen do Ogniem i Mieczem, zwłaszcza scen bitewnych. Obok tego nakręcono tutaj początkowe sceny do filmu Dowód Życia z Russellem Crowe w roli głównej.

 

Dolina Chochołowska

Polskie góry, a wśród nich np. Tatry i Dolina Chochołowska, stanowią jedne z najchętniej wykorzystywanych miejsc przez twórców filmowych. To tutaj powstało wiele scen do kultowego już dziś Janosika z Markiem Perepeczko, a także do jego nowszej wersji nakręconej przez Agnieszkę Holland. Nieopodal doliny powstawały także zdjęcia do bollywoodzkiej produkcji Fanaa. Po zakończeniu zdjęć do Janosika zdecydowano się pozostawić na miejscu wybudowaną na potrzeby zdjęć drewnianą kapliczkę.

 

Jeruzal

Jeruzal to niewielka wieś położona w województwie mazowieckim. Zapewne nie wyróżniałaby się niczym szczególnym w regionie, gdyby nie fakt, że pełni ona rolę miasteczka Wilkowyje w serialu Ranczo. Na miejscu można zobaczyć między innymi zabytkowy osiemnastowieczny kościół i dzwonnicę, plebanię, salkę parafialną, szkołę, przystanek PKS, ośrodek zdrowia, czy też słynny sklep z ławeczką. Ponoć w sklepie można nabyć pamiątkowego Mamrota.

 

Lubomierz

To dolnośląskie miasteczko jest często nazywane polskim Hollywood. Nakręcono tutaj kultową trylogię o przygodach Kargula i Pawlaka, czyli Sami swoi, Nie ma mocnych oraz Kochaj albo rzuć. Obok tego miasteczko stało się plenerem dla takich produkcji, jak Daleko na zachodzie, Krzyż walecznych, Kocham kino, Tajemnica twierdza szyfrów. Obecnie można tutaj podziwiać interesujące Muzeum Kargula i Pawlaka z pamiątkami z tej produkcji filmowej.

 

Nieborów

W Nieborowie znajduje się okazały oraz popularny zespół pałacowo-parkowy, który niezwykle często był wykorzystywany na potrzeby produkcji filmowych. Nakręcono tutaj takie tytuły, jak: Akademia Pana Kleksa, Chłopi, Kariera Nikodema Dyzmy, Lalka, Nowe przygody Arsena Lupin, Plebania, Popioły czy też Złoto dezerterów. Sam zespół pałacowo-parkowy należał do rodziny Radziwiłłów i został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku.

 

Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale jest jednym z najpiękniejszych obiektów nie tylko na Szlaku Orlich Gniazd, lecz także w regionie Jury. Z racji swego wyglądu oraz położenia był on często miejscem widocznym w filmach i serialach. To tutaj swą siedzibę w Janosiku miał hrabia Horvath, na zamku mają miejsce ostatnie sceny w Ogniem i Mieczem, jak i równie z kręcono tutaj zdjęcia do pozostałych części Trylogii.

 

Nowa Biała i Przełom Białki

Nowa Biała i Przełom Białki to kolejne miejsca, jakie zostały rozsławione przez serial Janosik. Kręcono tutaj większość scen przed jaskinią zbójnicką. Oprócz tego plener został wykorzystany także przy jednej ze scen filmu Karol – człowiek, który został papieżem.

 

Drohiczyn

Drohiczyn to niewielkie miasteczko w województwie podlaskim, które może się pochwalić niezwykle bogatą historią. Przez setki lat mieszały się w tym miejscu kultura polska, rosyjska i żydowska. Wyjątkowy nadbużański krajobraz z łąkami, rozlewiskami, przełomem rzeki od lat niczym, magnes przyciąga do siebie ekipy filmowe. Powstały tutaj takie produkcje, jak choćby Faustyna, Kronika wypadków miłosnych, Nad Niemnem, Pierścionek z orłem w koronie, Panny z Wilka czy też Sanatorium pod Klepsydrą.

 

Olsztyn pod Częstochową

Zamek w Olsztynie pod Częstochową wraz z okolicznymi terenami z powodów politycznych oraz ekonomicznych już kilkukrotnie odgrywał filmową rolę zupełnie innych miejsc. Zaczęło się od najsłynniejszego filmu: Rękopisu znalezionego w Saragossie, gdzie rejon ten odgrywał rolę hiszpańskich gór Sierra Morena. Później miedzy innymi w Demonach wojny według Goi stał się Bośnią. Kręcono tutaj także Czarne Chmury, Młyn i krzyż, Wyprawę Pod Podszewkę Alp.

 

Podzamcze Ogrodzieniec

 

Zamki w Polsce - Ogrodzieniec. Ciekawe miejsca w Polsce.

Zamki w Polsce – Ogrodzieniec. Ciekawe miejsca w Polsce.

Zamek w Podzamczu znajdujący się nieopodal Ogrodzieńca został filmowo wykorzystany między innymi na potrzeby Zemsty Andrzeja Wajdy. Specjalnie na potrzeby filmu dobudowano okna, wieże, balkony, drzwi i wrota, stworzono także nowe skrzydło zamku. Oprócz tego stworzono oczywiście słynny mur, o który toczy się spór między głównymi postaciami.

 

Piotrków Trybunalski

Piotrków Trybunalski to niezwykle wielobarwne miasto, jakie na przestrzeni wielu lat przyciągnęło do siebie wielu twórców filmowych. Powstały tutaj tak znane filmy, jak Vabank, Psy, Akademia Pana Kleksa, Jakub Kłamca czy seriale – Jan Serce, Lalka, Doktor Ewa. Wciąż można w mieście podziwiać miejsca znane z filmowych kadrów.

 

Łódź

Łódź to miasto, jakie najczęściej nazywane jest polskim Hollywood. Można znaleźć wiele innych określeń, jak Łódź filmowa, Hollyłódź, stolica polskiego filmu. To tutaj powstało ponad 150 filmów z miastem w tle w tym między innymi Aleja gówniarzy, Daleko od szosy, Edi, Kariera Nikodema Dyzmy, Kingsajz, Pan Samochodzik kontra latające maszyny, Rzeczpospolita Babska, Zakazane piosenki czy najważniejsza Ziemia obiecana. Obecnie w mieście znajduje się turystyczny Szlak dziedzictwa filmowego Łodzi.

Z racji obszernej ilości ciekawych miejsc w Polsce oraz pozycji filmowych i serialowych nie uwzględniliśmy w naszym zestawieniu Warszawy oraz Krakowa, które winny zasługiwać na osobny artykuł. Warto tylko wspomnieć, że w Warszawie kręcono kultowe filmy i seriale PRL-u, obecne seriale telewizyjne, Pianistę, Rezerwat. Z kolei w Krakowie powstawała Lista Schindlera, Noce i dnie, Vinci, Karol – człowiek, który został papieżem, Katyń, Nie kłam kochanie.

A jakie są według Was inne ciekawe filmowe miejsca w naszym kraju?

 

Oceń artykuł
Sending
User Review
5 (2 votes)