Biały puch spadający z nieba, ośnieżone ulice i szybko zapadający zmrok. Zima w Polsce na pewno wygląda bajecznie, ale nie zawsze nastraja do aktywności. Podczas długich, zimowych wieczorów tęsknie spoglądamy w okna i wyczekujemy pierwszych oznak wiosny. Tej zimy jednak nie zapadajcie w sen zimowy, wyjdźcie z nami spod ciepłych koców i skorzystajcie z uroków zimowych miesięcy!

 

Zima nie oznacza końca aktywności i początku nudy. To doskonały czas na przeżycie przygód, na które zabrakło czasu latem.

Może nad morze?

Lato nad morzem? Pomysł trafny, ale trzeba być przygotowanym na tłumy turystów i wyższe ceny. Zimą nie ma za to problemów ze znalezieniem wolnego noclegu, a ceny spadają. Zima nad morzem to sporo zalet zdrowotnych – w chłodniejszym okresie morska bryza przynosi ze sobą więcej jodu, którego leczniczych właściwości nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Spędzając urlop lub ferie nad morzem można, więc podreperować swoje zdrowie. Boisz się, że zaspy, ciągle padający śnieg i plucha na ulicach zniechęcą do zimowych odwiedzin nad morzem? Na szczęście polskie wybrzeże jest o dosyć ciepłe, więc ryzyko śnieżnych nawałnic jest mniejsze.

Bałtyk zimą prezentuje się imponująco, a mała liczba turystów pozwala bez przeszkód podziwiać niesamowite krajobrazy. Zimowe urlop nad Bałtykiem nie musi się ograniczać do patrzenia na rozbijające się fale, ciekawe miejsca oraz muzea nad polskim morzem są otwarte przez cały rok, a brak tłumów pozwala na obejrzenie ich w spokoju. W okolicach Rewala w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny pojawia się wielu paralotniarzy, którzy korzystają z wiatru i wysokich wzniesień w okolicy. Okolice Pobierowa za to zapewniają przepiękne widoki i liczne trasy, po których można spacerować godzinami.

 

Nordic walking i nie tylko

Zimowy nordic walking? To doskonały pomysł! Sport ten powstał w końcu w mroźnej Skandynawii, a kijki pojawiły się w rękach mieszkańców północy nie bez powodów. Pomagają one utrzymać równowagę nawet przy oblodzonych trasach czy stromych wejściach. Wszystko, co potrzebne to: kijki do nordic walking, solidne i ciepłe buty oraz odpowiedni ubiór. Sport ten nadaje się nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej, ponieważ tempo można dopasować do własnych możliwości. Co więcej – zaczynają powstawać specjalne trasy do nordic walkingu! Oczywiście pierwsze miejsce pod tym względem dzierżą Beskidy oraz Zakopane, ale pojawią się one także w innych, pięknych miejscach, jak chociażby w Puszczy Białowieskiej. Na dobrą sprawę “z kijkami” można chodzić wszędzie tam, gdzie są wyznaczone szlaki turystyczne.

 

Zimowe kąpiele

Morze zimą nie przekonuje do kąpieli, ale są grupy osób, które chętnie wskakują do wody przy ujemnych temperaturach. Mowa tutaj o Morsach i chociaż na myśl o wejściu do wody mogą nas przechodzić dreszcze to w rzeczywistości (po pokonaniu strachu i niechęci) jest to dosyć łatwe. Nie są potrzebne treningi ani wcześniejsze hartowanie ciała, potrzebne jest tylko dobre zdrowie, a pierwsze wejścia do wody należy zaliczyć pod okiem doświadczonego Morsa. Morze Bałtyckie idealnie nadaje się do tej aktywności, ponieważ woda w nim nie zamarza i nie trzeba wykuwać przerębli, przez co możliwe jest łagodne zejście do lodowatej wody. Także w innych rejonach Polski można spotkać Morsów, którzy korzystają chętnie z zamarzniętych jezior, żeby do nich dołączyć, wystarczy znaleźć najbliższy klub Morsów.  Osoby niechcące decydować się na taką aktywność mogą zobaczyć Morsów w akcji podczas Zlotu w Mielnie, który odbywa się zazwyczaj w styczniu lub w lutym.

 

Górskie klimaty

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że zima to najlepszy okres na podziwianie gór. Majestatyczne szczyty przykryte białym puchem to prawdziwa mekka dla miłośników narciarstwa, a będąc w górach, można być prawie zawsze pewnym, że pojawi się śnieg. O najciekawszych miejscach dla narciarzy możecie poczytać tutaj.

Będąc w górach warto odwiedzić Zakopane zimą, bo właśnie w tym okresie miasto pokazuje swoją prawdziwą duszę. W mieście oraz w okolicznych miejscowościach organizowane są kuliki, ogniska i imprezy dla turystów.

 

Zimowa stolica Polski? Przeczytaj.

 

Niezapomniany Sylwester

Sylwester jest jedną z najważniejszych zabaw, które odbywają się zimą. Gdzie go spędzić? Sylwester w górach to kusząca propozycja dla każdego, kto nie wyobraża sobie powitania Nowego Roku bez śniegu. W tym roku burmistrz Zakopanego powrócił po wielu latach do pomysłu plenerowego sylwestra, a zamiast pokazu fajerwerków pojawi się pokaz laserowy, wybrany ze względu na dbałość o okoliczną przyrodę. Miłośnicy nart na pewno znajdą nie jedną ofertę spędzenia sylwestra na stoku, taką ofertę co roku przygotowuje między innymi Białka Tatrzańska.

A może spędzić sylwester nad morzem? Miejscowości takie jak Międzyzdroje czy Mielno są znane z urządzania niezapomnianych balów sylwestrowych. Ofert w Kołobrzegu, Trójmieście, Pobierowie oraz innych miejscowościach turystycznych też nie brakuje, wybierać można pomiędzy szalonymi imprezami a spokojnymi balami.

Spędzając sylwester w Polsce, niekoniecznie trzeba decydować się na zorganizowane przyjęcie. Równie dobrze można ten wieczór spędzić w gronie tylko najbliższych, wznosząc toast o północy i delektując się wspaniałymi widokami.

Zimowa pogoda w Polsce daje sporo możliwości na spędzenie wolnego czasu. Relatywnie nieduże odległości pozwalają na to, aby jednego dnia wynajmować apartamenty nad morzem, a drugiego szaleć na nartach w zimowym kurorcie. Jedno jest pewne – nawet zimą w Polsce nie sposób się nudzić.

 

 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)