Z czym się kojarzą Kaszuby? Z językiem, który trudno zrozumieć, z haftem, tabaką, dziwnymi instrumentami muzycznymi – burczybasem i diabelskimi skrzypcami… Ale to przecież nie wszystko, co tworzy tę wyjątkową kulturę. Warto więc podczas urlopu poświęcić na jej poznanie odrobinę czasu – na przykład cały jeden dzień, by przekonać się, jakie bogactwo czeka tutaj na turystę. Proponujemy jednodniową samochodową wycieczkę, która pozwoli choć odrobinę poznać folklor kaszubski, zajrzeć na moment do fascynującego świata kaszubskich babć i dziadków.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Zacznijmy od Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach. To dobry początek – od przewodnika dowiemy się, skąd w ogóle wzięli się tutaj Kaszubi, o tym, że w czasach średniowiecza (co dla wielu może być zaskoczeniem), mieli własne księstwo, któremu nie zawsze było po drodze z Krakowem… Zobaczymy, jak wyposażona była kaszubska chata, choć – co również ważne – przekonamy się, że Kaszuba niejedno ma imię.

Inaczej żył rybak z Jastarni, inaczej rolnik spod Kartuz, a jeszcze inaczej bartnik z Borów Tucholskich. Ich języki, choć wszystkie uważane są za kaszubskie, tak bardzo się od siebie różniły, że mieliby owi Kaszubi trudności z dogadaniem się ze sobą. Tutejszy przewodnik opowie o tym wszystkim, zasypie anegdotami, a na koniec poczęstuje tabaką. Kto nie przyzwyczajony, będzie kichał.

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Kościerska 1, 83-300 Kartuzy, tel. 58 681 14 42

Izba Regionalna w Zgorzałem

Kiedy już zdobędziemy podstawy kaszubskiej edukacji, czas na spotkanie z panią Zytą Górną ze Zgorzałego. Droga z Kartuz do tej wsi, znajdującej się nad brzegiem jeziora Raduńskiego Górnego (we wsi plaża z niestrzeżonym kąpieliskiem) zajmie nam około kwadransa.
Pani Zyta jest jedną z bardziej znanych na Kaszubach Środkowych ekspertką kuchni kaszubskiej. Zresztą… Nie tylko kuchni. W dwóch pomieszczeniach zgromadziła pokaźną kolekcję różnych sprzętów codziennego użytku, stosowanych w jej rodzinnym domu, jak również uzyskanych od sąsiadów, przyjaciół i znajomych. Długo by wymieniać, co zobaczymy u pani Zyty: filiżanki, tabakiery, dzbanki, maselnice, krosna… „Tego używała moja babcia, pamiętam jak kiedyś…” – to zdanie usłyszymy po wielekroć.

O ile w kartuskim muzeum przekonamy się o tym, że folklor kaszubski ma wielowiekowe tradycje, o tyle w Zgorzałem ujrzymy na własne oczy, że wciąż jest on żywy i ważny dla samych Kaszubów. Warto zapytać panią Zytę o historię jej rodziny, trudne czasy wojny… Gospodyni jest urodzoną gawędziarką.
Uwaga – przed wizytą w Izbie Regionalnej w Zgorzałem trzeba skontaktować się z panią Zytą Górną i umówić na to wyjątkowe spotkanie.

Izba Regionalna w Zgorzałem, adres: ul. Lecha Wałęsy 2, Zgorzałe, 83-322 Stężyca, tel. 885 110 652.

Chmielno. Pracownia Neclów

Podróż ze Zgorzałego do Chmielna nie zajmie nam więcej, niż pół godziny. Wieś Chmielno, zwana perłą Szwajcarii Kaszubskiej, sama w sobie jest turystyczna atrakcją. W centrum wsi, tuż nad brzegiem jeziora Białego, możemy posilić się w krytej strzechą kaszubskiej checzy, spoglądając w toń i… wspominając kaszubską księżniczkę Damrokę, która wedle legendy spoczęła na dnie ukarana przez surowego ojca… Zostawmy jednak legendy (z Chmielnem związanych jest klika sztandarowych kaszubskich magicznych opowieści – to także folklor kaszubski) i pójdźmy… lepić garnki. Znajduje się tu słynna pracownia Neclów. Najpierw wysłuchamy opowieści o historii tej znanej na Kaszubach rodziny.

Udokumentowane tradycje rzemiosła garncarskiego sięgają osiemnastego wieku. Nauczymy się rozpoznawać charakterystyczne wzory umieszczane na dzbanach – jedyne w swoim rodzaju. W końcu usiądziemy za prawdziwym kołem garncarskim… Bo garncarstwo, obok haftu czy wyrabiania tabaki, to jeden z najważniejszych elementów folkloru kaszubskiego.

Po pełnym emocji dniu usiądźmy na plaży w Chmielnie (strzeżone kąpielisko)… Teraz już możemy powiedzieć o sobie, że folklor kaszubski nie jest nam obcy. Choć pewnie całe życie można poświęcić na zgłębianie wiedzy o historii i kulturze tego wyjątkowego regionu.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, Gryfa Pomorskiego 65, 83-333 Chmielno, tel. 58 684 22 89.

Oceń artykuł
Sending
User Review
0 (0 votes)