Gdzie na biwak w Wielkopolsce?

Strona główna » Gdzie na biwak w Wielkopolsce?

Gdzie na biwak w Wielkopolsce?

Biwakowanie na świeżym powietrzu to świetny czas, który możemy spędzić z rodziną czy też przyjaciółmi. Wystarczy do tego dobry namiot, karimata i chęci. Dla wielu osób nieodłączną częścią biwakowania jest ognisko – tutaj jednak należy pamiętać, że rozpalanie ognisk w lasach jest zabronione, więc jeżeli chcemy zjeść coś ciepłego wieczorem – sprawdźmy czy można to robić w danej lokalizacji. Poniżej najciekawsze miejsca, jakie wybraliśmy dla Was w Wielkopolsce.

Kwestia biwakowania w Polsce jest jasna – można to robić w wyznaczonych i dozwolonych miejscach. Do takich nie należą parki krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody (o ile nie jest jasno wskazane takie miejsce w ich obrębie). W innych przypadkach wszystko zależy od właściciela terenu czy też lasu. Jeżeli jest to teren prywatny, to należy zapytać właściciela, jeżeli państwowy – odpowiednie nadleśnictwo.

Miejsca nad Wartą

Wielkopolska jest znana z licznych spływów kajakowych czy też pontonowych, które potrafią trwać nawet kilka dni. Dzięki temu co rusz na różnych odcinkach Warty zbudowane są specjalne miejsca, gdzie można zapalić ognisko i odpocząć od trudów takiej podróży. Można także dojść do nich od strony lądu. Najpopularniejsze to: Uniejów, Koło, Marina Ląd czy Czerwonak.

Puszcza Zielonka

Puszcza Zielonka to dobry przykład na to, że można pogodzić chęć biwakowania z zachowaniem ostrożności, bowiem na tym terenie znajduje się kilka specjalnych wiat, gdzie można zapalić ognisko. Jest to park krajobrazowy położony na północny-wschód od Poznania. Znajdziemy w nim liczne szlaki rowerowe, zarówno na jednodniowe jak i kilkudniowe wycieczki.

Dolina Noteci koło Wolska

Wolsko to wieś położona nieopodal Noteci. Jeśli niekoniecznie jesteśmy nastawieni na biwak połączony z ogniskiem, to właśnie to miejsce nadaje się idealnie. Bliskość wody, przepiękny krajobraz oraz łagodne zejście powodują, że warto się tam wybrać.

Biskupice

Biskupice to kolejne miejsce, gdzie będziemy mogli biwakować w Wielkopolsce. Znajduje się w powiecie złotowskim. Miejsce nazywane jest „starą bindugą”. Znajduje się tam wiata, gdzie można zapalić ognisko i usmażyć kiełbaski. Niedaleko jest także do wody.

Jeziorno

Jeziorno jest położone nad Jeziorem Kubek i stanowi miłą bazę wypadową w okolice Sierakowa. Jest to osada z małą ilością mieszkańców, więc głównie spotyka się tam turystów chcących uciec od zgiełku miasta. Pole biwakowe mieści się niedaleko kąpieliska, jednak należy zaznaczyć, że jest ono niestrzeżone. Samo jezioro jest natomiast bardzo płytkie, maksymalnie osiąga 3,5 metra głębokości, co przyciąga amatorów pływania.

Znaleźć miejsce do biwakowania wcale nie jest prosto, ze względu  na przepisy obowiązujące w Polsce. A wy macie jakie miejsca godne polecenia? Chętnie się z nimi zapoznamy.

By |2017-07-26T11:04:36+00:00Czerwiec 26th, 2017|Categories: blog|

About the Author:

Zapalony pismak. Pisze dużo i często. W różnych pozycjach i na różne sposoby. Z tego żyje i ma się dobrze ;)