Najciekawsze miejsca, w których uprawiać można narciarstwo oraz inne sporty zimowe!

Narciarstwo to sport, który niekoniecznie musi być kojarzony tylko z alpejskimi kurortami. W Polsce narty cieszą się wielką popularnością, a fakt, że południowa granica naszego kraju jest w znacznym stopniu wyznaczona przez pasma górskie, bardzo pomaga w realizowaniu się w tym sporcie.

Najciekawsze ośrodki narciarskie w górach

Ośrodek narciarski Zieleniec

Korzystając z uroków kurortów narciarskich położonych w górach na pewno warto odwiedzić dolnośląski Zieleniec. Amatorzy zimowego szaleństwa mają do wyboru 30 wyciągów narciarskich. Ośrodek położony jest w Dusznikach Zdrój, a od 2010 roku daje możliwość skorzystania z jednolitego systemu karnetów oraz bramek elektronicznych, co pozwala na korzystanie z 12 wyciągów na jednym karnecie. Liczne trasy o różnych stopniach zaawansowania, a także niespotykany nigdzie indziej mikroklimat (bardzo podobny do tego panującego w Alpach), sprawiają, że jest niezwykle często wybieranym celem dla narciarzy i snowboardzistów, którzy mogą wyszaleć się również w Snow Parku. Cały Zieleniec jest połączony w niezwykle komfortowy sposób linią tras zjazdowych i wyciągów, więc praktycznie cały ośrodek można przejechać bez ściągania nart z nóg.

Strona internetowa ośrodka narciarskiego Zieleniec.

Ośrodek narciarski Zieleniec. Sporty zimowe w Polsce.

Ośrodek narciarski Zieleniec. Sporty zimowe w Polsce.

By Adijos93 (Own work)

[Public domain], via Wikimedia Commons

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska

Narty nieodłącznie są związane z historią Białki Tatrzańskiej. Niewielka miejscowość, w której znajduje się trochę ponad 2 tysiące mieszkańców, od lat jest oceniana jako jedno z najlepszych miejsc dla narciarzy. Pełna nazwa ośrodka to Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej, powstał on w 2000 roku z inicjatywy miejscowych przedsiębiorców, zajmujących się turystyką. Więcej informacji o samym ośrodku narciarskim znajdziesz tutaj.

Na drodze ku powstaniu ośrodka stanęło wiele przeszkód, chociażby związanych z wydzierżawieniem gruntów, gdyż wielu właścicieli wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych. Na szczęście cała inwestycja udała się i odniosła niespotykany sukces. Dlaczego Białka Tatrzańska jest tak lubiana? Ma ona doskonałą infrastrukturę (w ciągłej rozbudowie), liczne trasy zjazdowe oraz biegowe, bogatą bazę noclegową, a także wody termalne. Dzięki karnetowi TatrySki można dowolnie zmieniać trasy narciarskie. W wysokim sezonie może tam być tłoczno, chociaż wydajne wyciągi radzą sobie nawet z nawałem turystów.

Dwie Doliny

Bardzo ciekawym miejscem jest stacja narciarska Dwie Doliny, która łączy miejscowości Muszyna oraz Wierchomla (odległość liczona drogą to 30 km). Unikatowy w skali kraju projekt łączący dwie miejscowości poprzez trasy narciarskie daje możliwość szalenia na dziesięciu kilometrach tras. W ośrodku funkcjonuje także Snow Park.

Więcej informacji o stacji narciarskiej Dwie Doliny znajdziesz tutaj.

Kasprowy Wierch

Poszukiwacze ekstremalnych przeżyć powinni udać się do Zakopanego, gdzie czeka ich najdłuższa trasa narciarska w Polsce. Trasa z Kasprowego Wierchu zaczyna się na wysokości ponad 2000 m n.p.m. i ma długość 5,4 km, kończy się w Kuźnicach. Jest to trasa przeznaczona tylko dla doświadczonych narciarzy, dostępna w całości jedynie przy mocnych opadach śniegu. Strona www.

Stacja narciarska – Jaworzyna Krynicka

Jednym z ciekawszych ośrodków narciarskich w Polsce jest Stacja narciarska – Jaworzyna Krynicka. Jest to zespół tras narciarskich, położonych w Krynicy Zdroju, na wschodnich zboczach Jaworzyny Krynickiej. Stacja działa od 1997 roku. Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji 11 wyciągów (kolej gondolową, wyciągi krzesełkowe i talerzykowe) oraz 8 tras narciarskich.

Więcej informacji na temat Stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka znajdziesz tutaj.

Także w Karkonoszach znajduje się godna uwagi trasa o długości 4,4 km, Lolobrygida to część Ski Arena Szranica w Szklarskiej Porębie. Ta trasa jest łatwiejsza niż trasa z Kasprowego Wierchu, a dzięki sztucznemu naśnieżaniu można z niej korzystać nawet podczas skąpych opadów śniegu. Bardzo doświadczeni narciarze mogą w Ski Arena Szranica spróbować zjazdu ze Ściany. Trasa Ściana o długości ponad 2 km to średnie nachylenie 25%, a na jej początku nachylenie stoku sięga 50%, ciężko tam utrzymać się na nogach!

Na narty nie tylko w góry

Narciarstwo to sport do którego uprawiania potrzeba sporo śniegu, a tylko górski klimat jest w stanie zagwarantować wystarczającą wysokość pokrywy śnieżnej. Na szczęście w dzisiejszych czasach korzystać można także ze sztucznego naśnieżania, co znacznie poszerza możliwości. Miłośnicy sportów zimowych z całej Polski udowadniają, że sporty zimowe można uprawiać także tam, gdzie nie ma wielu wzniesień, a śnieg pojawia się w nie do końca naturalny sposób.

Ośrodek Szczęśliwice

Miłośnicy sportów zimowych mieszkający w okolicach stolicy mogą przez cały rok korzystać z Ośrodka Szczęśliwice. Warszawskie Szczęśliwice to aż 35 tysięcy metrów kwadratowych, na których korzystać można z nart, desek snowboardowych, a także z zjazdów z kolejki górskiej typu Alpine Coaster. Na terenie ośrodka działa szkółka, wypożyczalnia i wyciąg linowy oraz wyciąg talerzykowy.

Najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce, usypane na pokładach węgla, znajduje się natomiast w województwie łódzkim, w miejscowości Ozga. Góra Kamieńsk, bo tak nazywa się ten ośrodek, to nie tylko atrakcja dla narciarzy i miłośników zjazdów saneczkowych. Miejsce oferuje całoroczny Park Adrenaliny z ekstremalnymi szlakami rowerowymi oraz ścianą wspinaczkową.

Zielona Brama

Wybierając się nad morze nie trzeba rezygnować z zimowego szaleństwa! Zaledwie 30 km od Gdańska znajduje się miejscowość Przywidz z ośrodkiem Zielona Brama. Sztucznie naśnieżany stok i aż trzy wyciągi zapewniają doskonałą zabawę. W ośrodku przygotowana jest także trasa dla narciarzy biegowych.
Miłośnicy Gdańska, zatoki gdańskiej oraz Żuław Wiślanych powinni za to udać się na sopocką Łysą Górę, z której rozciąga się doskonały widok na te miejsca. Łysa Góra, o wysokości 110 m n.p.m, posiada także tor saneczkowy, który działa w tamtym miejscu już od ponad stu lat!
To tylko część ośrodków narciarskich, które nie są zlokalizowane w polskich górach. Jedno jest pewne – każdy z nich jest wspaniałym miejscem do uprawiania sportów zimowych!

To tylko niektóre z najciekawszych ośrodków narciarskich, jakie są Wasze typy?

Oceń artykuł
Sending
User Review
4 (1 vote)