Główny Szlak Świętokrzyski

Góry Świętokrzyskie są zachwycające, pełne niezwykłych zakamarków i tras, ale niestety są trochę niedoceniane. Z pewnością wszyscy znają Główny Szlak Beskidzki czy Główny Szlak Sudecki. Zapewne niewielu słyszało o Głównym Szlaku Świętokrzyskim. Czas odczarować kieleckie tereny i pokazać ile pięknych miejsc oferuje. Warto czasami wybrać mniejsze wzniesienia i poznać piękno gór, które nie są tak często uczęszczane.

Góry Świętokrzyskie są najstarszymi wzniesieniami fałdowymi w Europie. Mogą poszczycić się pięknem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Prowadzi on przez najważniejsze pasma w tym regionie, takie jak pasmo Jeleniowskie, Łysogóry, Masłowskie, Tumlińskie, Oblęgorskie. Jest to najdłuższy, znakowany szlak w tych górach. Z kolei najkrótszy z trzech, głównych szlaków górskich w Polsce. Aby przejść cały szlak potrzebujemy od 3 do 5 dni. Z pewnością trasa ta jest doskonałym pomysłem na długi weekend. Idealna dla włóczykijów i miłośników aktywnego wypoczynku wśród piękna i natury. A przede wszystkim jest łatwa, więc każdy poradzi sobie z jej przejściem.

Główny Szlak Świętokrzyski – jest to nazwa nieoficjalna, nadana przez turystów. Oficjalnie mówi się, że jest to po prostu czerwony szlak, ciągnący się od Gołoszyc i kończący się w Kuźnikach. Patronem tej ścieżki jest Edmund Massalski, który był krajoznawcą i przyrodnikiem. Intensywnie eksplorował Góry Świętokrzyskie i do końca życia był związany z kieleckimi terenami.

Szlak im. Massalskiego ma długą historię. W 1926 roku lokalni podróżnicy wyznaczyli pierwszy szlak turystyczny na ziemiach kieleckich. Zaczynał się on w Kielcach, a kończył w Nowej Słupi. Obecnie jest coraz więcej szlaków i terenów uczęszczanych przez podróżników.

Jak zaplanować trasę?

Jeżeli mamy czas to dobrym pomysłem będzie przejście całego szlaku w ciągu jednej wycieczki. Cały szlak ma 95-105 km długości (każde źródło podaje inną wartość). Zakładając, że na trasie spędzimy minimum 6 godzin dziennie to w ciągu 4-5 dni powinniśmy przejść całość szlaku. Przyjmuje się, że cała trasa zajmuje od 24 do 28 godzin. Nie jest to ani długa, ani wymagająca droga, więc będzie doskonałą rozgrzewką przed bardziej wymagającymi wyprawami.

Trasa zaczyna się w Kuźnikach (możemy startować także z Gołoszyc), gdzie znajdują się ruiny pieca hutniczego oraz przystanek PKS. Dojazd do początkowych punktów trasy nie stanowi problemu, ponieważ szlaki te rozpoczynają się w okolicach ważniejszych dróg.

Problemem na trasie mogą być noclegi. Idąc Głównym Szlakiem Świętokrzyskim nie spotkamy zbyt wielu baz noclegowych. Z tego powodu warto wcześniej rozplanować przejście szlaku i zarezerwować noclegi w poszczególnych schronieniach. Oczywiście nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą namiot i nocować tam, gdzie dusza zapragnie. Niestety trzeba liczyć się z brakiem bieżącej wody i elektryczności. Wierzę, że każdy podróżnik znajdzie sposób na takie niedogodności.

Noclegi znajdziemy w takich miejscowościach jak Dąbrowa, Huta Szklana, Tumlin, Ameliówka, św. Katarzyna, Trzcianka i innych. Warto wiedzieć, że w dwóch pierwszych miasteczkach mamy dostępny tylko jeden obiekt noclegowy.

Wędrując Głównym Szlakiem Turystycznym prócz podziwiania pięknych widoków warto zatrzymać się na Św. Katarzynie, w Nowej Słupi oraz zwiedzić sanktuarium na Św. Krzyżu.

Szlak jest bardzo dobrze i świeżo oznakowany. Jedynie na trasie Masłów – Tumlin Węgle trzeba pilnować, aby nie zboczyć ze szlaku. Jest to jedyny odcinek, który jest bardzo słabo oznaczony. Ponadto na szlaku nie powinniśmy spotkać żadnych trudności, ani niedogodności. Warto oczywiście zachować bezpieczeństwo i mierzyć siły na zamiary.

Proponowana trasa

Trasę można podzielić na odcinki:

Etap 1. Kuźniaki – Miedziana Góra

Etap 2. Miedziana Góra – Dąbrowa

Etap 3. Dąbrowa – Święta Katarzyna

Etap 4. Święta Katarzyna – Trzcianka

Etap 5. Trzcianka – Gołoszyce.

Przechodząc szlak etapami możemy nocować w schroniskach lub skorzystać z busów, które zawiozą nas np. do Kielc. Zazwyczaj nie są to duże odległości.

Całość trasy, proponowana przez PTTK:

Gołoszyce – (4,5 km) góra Truskolaska – (7,0 km) góra Wesołówka – (9,0 km) Przełęcz Karczmarka – (12,5 km ) góra Szczytniak – (15,5 km) Przełęcz Jeleniowska – (17,0 km) góra Jeleniowska – (20,0km) Paprocice – (22,0 km) Kobyla Góra – (23,0 km) Trzcianka – (25,5 km) Łysa Góra (Święty Krzyż) – (28,0 km) Przełęcz Hucka – (34,0 km) Podlesie – (36,0 km) Kakonin – (38,0 km) kapliczka Św. Mikołaja – (41,0 km) Łysica – (43,5 km) Święta Katarzyna – (48,5 km) góra Wymyślona – (50,5 km) góra Radostowa – (52,0 km) Ameliówka MPK – (53,5 km) góra Dąbrówka – (55,0 km) góra Klonówka „Wielki Kamień” – (56,5 km) góra Klonówka – (58,5 km) Masłów Stara Wieś MPK – (61,0 km) Biała Góra – (63,5 km) Dąbrowa – (65,5 km) Dąbrowa Łąki MPK – (70,5 km) góra Krzemionka – (77,5 km) Tumlin PKP – (80,0 km) góra Grodowa – (82,0 km) Tumlin Podgrodzie – (84,0 km) góra Wykień – (85,5 km) góra Kamień – (87,0 km) Ciosowa – (90,5 km) Porzecze – (94,5 km) Barania Góra – (95,5 km) Widoma – (97,0 km) Siniewska Góra – (103,0 km) Perzowa Góra – (104,0 km) Kuźniacka Góra – (105,0 km) Kuźniaki.

Źródło

Brązowa odznaka

Dla miłośników gór i częstych bywalców polecam zbierać odznaki „Główne Szlaki Polskie„. Za przejście Głównego Szlaku Świętokrzyskiego dostaniemy brązową odznakę. Zakupić trzeba książeczkę Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT). W odpowiednim miejscu trzeba rozpisać przebytą trasę oraz zebrać pieczątki w punktach na szlaku, które potwierdzą naszą obecność. Oczywiście nie musimy przejść całej trasy od razu, możemy podzielić ją na odcinki. Z pewnością taka odznaka jest wartościowym wyróżnieniem.

Z pewnością warto odwiedzić tę część Polski i pozwolić sobie na zachwyt tymi niewysokimi górami, ale bardzo urokliwymi z pięknymi krajobrazami i zabytkami. Trasa gwarantuje niezapomniane wrażenia oraz zaostrzy apetyt na wędrówki po górach. Wędrując Głównym Szlakiem Świętokrzyskim mijamy piękne, bukowe lasy, kapliczki, małe wioski, a także inne atrakcje, które były wymienione wcześniej. Z pewnością jest to trasa bogata w niecodzienne widoki.

Sending
User Review
4.33 (3 votes)