Wiek XII i XIII to dla naszego państwa okres rozbicia dzielnicowego. Od czasu ustawy sukcesyjnej Bolesława Krzywoustego (1138 r.) do koronacji Władysława Łokietka na króla (1320 r.), Polska rozdrobniona została na kilkanaście niezależnych księstw niepołączonych władzą centralną i pogrążona była w bratobójczych walkach między książętami. Dzieło odbudowy monarchii i zjednoczenia kraju rozpoczął wrocławski książę Henryk Brodaty.

Rozszerzał on swoje panowanie o kolejne dzielnice nie tylko drogą walki, ale także dzięki zawieranym sojuszom, układom i zapisom testamentowym. Osiągniętą potęgę przyszło mu jednak drogo okupić, gdy w 1227 roku omal nie stracił swojego życia, kiedy podczas zjazdu książąt w Gąsawie został ciężko ranny z rąk zabójców wysłanych przez jego rywali – książąt Władysława Odonica i  Świętopełka.

Henryk Brodaty zaskoczony przez siepaczy we własnym łożu, ocalał tylko dzięki poświęceniu rycerza Peregryna z Wiesenburga, który zasłonił go własnym ciałem https://apoteketgenerisk.com/. Mniej szczęścia miał inny książę, Leszek Biały przebywający w tym samym czasie w łaźni. Zdołał on wprawdzie z kilkoma towarzyszami dopaść koni i rozpocząć ucieczkę w kierunku Gniezna, ale we wsi Marcinkowo napastnicy go dopadli i tam zamordowali.

Innym razem Henryk Brodaty zaznał upokarzającej niewoli u księcia Konrada Mazowieckiego. Historia Polski tamtych czasów w dużej mierze przypominała polityczne seriale-thrillery, takie jak Gra o Tron, czy House of Cards.

Ostatecznie w 1234 roku Henryk Brodaty skupił w swoim ręku władzę nad trzema głównymi dzielnicami, stając się jednocześnie księciem wrocławskim, wielkopolskim i krakowskim. Podjął też starania u papieża i cesarza o koronę królewską. Niewykluczone, że chciał ją uzyskać dla syna, którego dopuścił do współrządzenia, dając mu własny dwór i książęcą pieczęć.

Ostatecznie marzenia księcia o koronie i ponownym połączeniu wszystkich dzielnic nie spełniły się, jednakże jego panowanie stanowiło wielki krok naprzód w drodze do zjednoczenia Polski.

Równie ciekawe, jak jego działania polityczne, było również życie prywatne Henryka Brodatego. Henryk znajdował się pod dużym wpływem żony Jadwigi, przyszłej świętej. Po 20 latach małżeństwa para złożyła śluby czystości i od tej pory Henryk przestał strzyc brodę (stąd przydomek), nosił też proste i skromne odzienie, a Jadwiga poświęciła się służbie dla ubogich. Broda miała upodabniać go do mnicha i była wyraźnym odstępstwem od ówczesnej mody, w której unikano wszelkiego rodzaju bród. Również na wzór mnichów nosił tonsurę – czyli golił czubek swojej głowy, pozostawiając włosy dookoła.

Niektórzy uważają, że moda na brak zarostu w tamtych czasach miała przede wszystkim wymiar praktyczny: długa broda była dla wojownika w przyłbicy żelaznej prawie niemożliwa do noszenia, dlatego rycerstwo polskie miało golić brody, zostawiając wąsy.

Znany historyk średniowiecza, Benedykt Zientara, tak pisał o Henryku Brodatym:

Kim nie był Henryk Brodaty? Nie był ani Niemcem ani zwolennikiem włączenia Śląska, czy też całej Polski, w granice Regnum Teutonicum; tradycyjną zależność Polski od Świętego Cesarstwa Rzymskiego uznawał tylko wtedy, gdy mu to było wygodne, podobnie jak zależność od papieskiego Rzymu. Dążył, jako potomek najstarszego z synów Krzywoustego, do zjednoczenia dziedzictwa pradziada w ręku swej rodziny, niesłusznie pozbawionej panowania przez juniorów. Zdawał sobie sprawę z ogromu środków potrzebnych do tego celu i pilnie te środki zbierał, aż stał się najbogatszym z książąt polskich.

Zaś na jego grobowcu, który znajduje się w klasztorze w Trzebnicy, wyryto napis:

Wielki w cnotach fundator świętych świątyń, opieka uciśnionych, rózga bluźnierców, nauczyciel obyczajów.

Oceń artykuł
Sending
User Review
4 (1 vote)