Przygotowania do wycieczki w górach

Góry zachwycają swoim pięknem, majestatycznymi widokami zapierającymi dech w piersiach. Dzięki górskim wędrówkom poprawimy swoją kondycję fizyczną, psychiczną oraz nacieszymy się przepięknymi krajobrazami. Góry mogą być widowiskowe, ale także niebezpieczne. O tym powinni pamiętać przede wszystkim początkujący wędrowcy, ale także doświadczeni podróżnicy. Na szczęście możemy uchronić się przed wieloma trudnościami, niebezpieczeństwami dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do wyprawy. Pamiętać musimy o kilku, kluczowych zasadach. Z pozoru reguły te brzmią banalnie, ale uwierzcie mi, że nie są oczywiste dla wszystkich. Zatem co musimy zrobić aby uchronić się przed nieprzyjemnościami podczas górskiej wędrówki?

Dobry plan przede wszystkim

Przed wyjściem w góry powinniśmy zaopatrzyć się w dokładną mapę i wybrać szlak, którym chcemy podążać. Często na mapie oraz na wskazówkach na trasie podawany jest szacowany czas, który musimy przeznaczyć na dojście na szczyt. Warto wiedzieć, że kolor szlaku nie oznacza stopnia trudności, jak w przypadku tras oznakowanych na stokach narciarskich. Na szlakach górskich stosuje się poniższe oznaczenia szlaków:

  • Szlak żółty – krótki, dojściowy szlak.

  • Szlak zielony – krótki szlak, który jest połączony z innymi szlakami lub oznacza dojście do miejsca do którego nie prowadzi inna droga

  • Szlak niebieski – oznacza bardzo długą drogę, niekoniecznie wymagającą.

  • Szlak czerwony – główny szlak, który prowadzi przez najciekawsze miejsca i najładniejsze krajobrazy.

  • Szlak czarny – oznacza miejsce do którego nie możemy dotrzeć inną drogą

Planując wycieczkę musimy wziąć pod uwagę, także swoją kondycję fizyczną. Niektóre trasy w górach bywają ciężkie i poza kondycją wymagane jest także doświadczenie. Jedni tą samą trasę przejdą w 3 godziny, a inni w 5 godzin. Z tego powodu lepiej wyjść na szlak w godzinach porannych, aby mieć zapas czasowy na zejście z góry zanim zapadnie mrok. Wiadomo, że latem dzień jest dłuży, ale już w porze jesiennej koło 18 jest ciemno, a zimą w okolicach 15:30-16:00 . Na wszelki wypadek warto wziąć ze sobą latarkę.

Sprzęt wspinaczkowy. Przygotowania.

Sprzęt wspinaczkowy. Przygotowania.

Czas na zakupy

Idąc w góry nie możemy zapomnieć o odpowiednim obuwiu oraz okryciu. Niech będą dla nas przestrogą osoby, które wybierają się na szlak w tenisówkach, klapkach czy też sandałach. Buty trekkingowe niestety są sporym wydatkiem, ale kupujemy je raz na kilka lat, także jeżeli chcecie rozpocząć przygodę z górami to taki zakup będzie wskazany. Zatem czym mamy kierować wybierając dobre buty trekingowe?

  • Wodoodporność,

  • Obowiązkowo buty muszą mieć podeszwę antypoślizgową. Ważne także, aby podeszwa była twarda – dzięki temu nie będziemy czuć wystających kamieni, korzeni na trasie.

  • Cholewka musi sięgać i przylegać do kostki, aby chronić stawy skokowe

  • Buty muszą posiadać membranę, która przepuszcza powietrze.

Wychodząc na szlak nie możemy zapomnieć o kurtce, która ochroni nas przed deszczem, wiatrem oraz będzie przepuszczać powietrze. W górach pogoda zmienia się bardzo szybko. Na samym początku może świecić słońce, a tuż przed szczytem możemy zastąpić nas ulewa. Oczywiście przed wyjściem trzeba sprawdzić warunki pogodowe, ale mając na uwadze, że one dynamicznie się zmieniają.

Wybierając spodnie musimy pamiętać o tym, aby nie krępowały ruchów oraz były wygodne. Zapomnieć nie możemy o nakryciu głowy – latem kiedy musimy ochronić głowę przed słońcem, a zimą przed mrozem. Jeżeli zdarzy się tak, że zapomnimy o czapce to wskazane jest jakiekolwiek nakrycie głowy np. chustka, koszulka.

Zimową porą koniecznie trzeba wziąć ze sobą rękawiczki. Przydać mogą się także latem, kiedy do pokonania mamy trasę z łańcuchami.

Podstawowym elementem jest także plecak. Nie powinien być za duży, ani za ciężki. Ważne, aby był dopasowany do pleców (dzięki temu plecy mniej się pocą) oraz do naszej sylwetki. Wskazane jest kupno plecaka z pasem biodrowym, który ma za zadaniem odciążyć nasz kręgosłup. Aby zabezpieczyć plecak i znajdujące się w nim rzeczy przed zamoknięciem powinniśmy mieć specjalny pokrowiec wodoodporny. Najczęściej taki pokrowiec jest już w zestawie z plecak. Jeżeli nie to bez problemu możemy dokupić.

Idąc w góry czy to w zimę czy w lato warto ubrać się „na cebulkę”. W razie zmiennych warunków atmosferycznych będzie mogli się ubierać lub rozbierać. Pamiętajcie, że idąc pod górę produkujemy dużo ciepła, także trzeba ubrać się tak, aby się nie przegrzać.

Wędrówki po górach. Przygotowania.

Wędrówki po górach. Przygotowania.

Co zabrać ze sobą na szlak?

Tak jak już pisałam warto wziąć ze sobą latarkę. Czołówka będzie dobrym wyborem, ponieważ założymy ją na czoło i będziemy mieli wolne ręce. Nigdy nie wiadomo kiedy nam się przyda. Poza tym powinniśmy zapakować apteczkę w razie skaleczeń, otarć czy innych niepowodzeń. W apteczce powinny znajdować się: plastry, bandaż, opaska elastyczna, folia NRC, tabletki przeciwbólowe, woda utleniona. W razie potrzeb oczywiście możemy uzupełnić apteczkę swoimi lekami. Zabierając ze sobą apteczkę warto mieć na uwadze nie tylko swoje dobro, ale i innych turystów, którym czasami możemy uratować życie lub zdrowie.

Być może jest to oczywiste, ale warto pamiętać o zabraniu naładowanego telefonu komórkowego. Może przydać nam się w razie wypadków, kiedy będzie trzeba wezwać pomoc lub powiadomić osoby trzecie o niebezpieczeństwie. Przygotowując się do wyjścia w góry warto zapisać numery telefonów do służb ratowniczych (TOPR, GOPR). Często numery te są zapisane na ewentualnym bilecie wstępu. Poniżej najważniejsze numery alarmowe:

GOPR i TOPR – 601 100 300 (tel. komórkowy) lub 985 (tel. stacjonarny)

Podczas górskich wędrówek pomocne mogą być kije trekkingowe. Ciężar rozkłada na cztery kończyny, a nie na tylko dwie. Idealnie sprawdzają się podczas wspinania się w górę jak i w dół.

Teraz przejdźmy do ważnego aspektu, jakim jest prowiant i woda. Musimy zabrać ze sobą trochę więcej jedzenia, niż potrzebujemy na wypadek gdyby przejście zajęło nam więcej czasu, niż planowaliśmy. Często można posilić się w schronisku, ale jak wiadomo ceny są adekwatne do wysokości na której będziemy się znajdować. Musimy pamiętać, aby dostarczyć zmęczonemu organizmowi wszystkiego co niezbędne. Wskazane są kanapki, owoce, warzywa, a także czekolada, która doda nam energii.

Wybierając się w góry musimy zapomnieć o napojach gazowanych, sokach, a przede wszystkim alkoholu. Najlepiej zaopatrzyć się w wodę (minimum 1,5 l na osobę), która idealnie gasi pragnienie. W zimę warto zapakować również termos z ciepłą herbatą.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam przygotować się na górską wyprawę. Podczas wycieczki ważny jest przede wszystkim zdrowy rozsądek, znajomość własnych ograniczeń fizycznych oraz czasowych. Przed wyjściem na szlak powiadomcie kogoś znajomego lub zostawcie informację w swoim pensjonacie o tym gdzie wyruszacie. W razie problemów będzie wiadomo, gdzie Was szukać. Uważam, że wybierając trudne trasy lepiej wybrać się z kimś znajomym, niż samemu. Powodzenia!

Oceń artykuł
Sending
User Review
5 (1 vote)