Most zwodzony nad Regalicą

5.0
Opis:

Kolejowy most zwodzony wzniesiony nad rzeką Regalicą jest jedynym mostem z napędem mechanicznym w Polsce oraz jedynym obiektem tego rodzaju w Europie. Zbudowano go wspólnie z linią kolejową Wrocław-Szczecin w 1877 roku według projektu amerykańskiego inżyniera Williama Scherzerera.

Piąte przęsło jest obecnie zwodzone. Pociągi elektryczne pokonują most siłą rozpędu.

Most nie zyskał żadnej nazwy, ale mieszkańcy potocznie nazywają go Mostem Wrocławskim. W 1945 roku wysadzono go w powietrze – zrobili to Niemcy opuszczający Polskę. W 1949 roku most odbudowano i zaczęto ponownie go użytkować.

Most podnoszony jest za pomocą kół zębatych oraz listw zębatych. Most posiada sieć trakcyjną, aby umożliwić przejazd pociągów elektrycznych. Most posiada pięć przęseł i ma długość 262 metrów. Przęsło zwodzone jest długie na 17,5 metra.

Most grał w filmach. Wspomniany obiekt był bohaterem krótkometrażowego filmy pt."Most", nominowanego w 2004 roku do Oscara.

W 2010 roku został uszkodzony przez przepływającą barkę. Naprawiono go wówczas skutecznie.

W okolice mostu dojeżdża się ze Szczecina w stronę Podjuch, odbija się lekko w las i już trafia się na ten znany most.  Most łączy brzegi rzeki Regalicy.

Most jest wyjątkowy, będąc w okolicach Szczecina warto go odwiedzić i podziwiać jego niezwykłą urodę.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator