Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

4.6
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Katowice, Polska, Katowice, śląskie
Opis:

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to zespół niezwykle znany i zasłużony dla rodzimej kultury, o czym świadczyć może między innymi imponująca liczba koncertów wykonanych na najznamienitszych scenach świata.

Orkiestra została założona w roku 1935 w Warszawie przez wybitnego kompozytora i dyrygenta – Grzegorza Fitelberga, a początkowo nosiła nazwę Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Po drugiej wojnie światowej, za sprawą Witolda Rowickiego, Orkiestra została reaktywowana w Katowicach i z tym miastem związana jest po dziś dzień. Na przestrzeni lat Zespołem kierowali wybitni dyrygenci, miedzy innymi Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Tadeusz Strugała, Stanisław Wisłocki, Jacek Kasprzyk oraz Antoni Wit, obecnie funkcję dyrektora i pierwszego dyrygenta piastuje Alexander Liebreich. W roku 1999 nastąpiła zmiany nazwy Orkiestry, mianowicie z racji niebywałych zasług dla rodzimej kultury, Zespół otrzymał miano “Narodowego”. Nie sposób wymienić wszystkie osiągnięcia NOSPR w poczet których zaliczyć należy wydanie przeszło 190 płyt CD dla międzynarodowych wytwórni fonograficznych czy współpracę ze znamienitymi postaciami muzyki klasycznej, takimi jak Plácido Domingo, Krzysztof Penderecki, Artur Rubinstein, Leonard Bernstein, Stanisław Skrowaczewski, Kevin Kenner oraz Witold Lutosławski.

Obecnie siedziba NOSPR znajduje się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Trwają jednak prace nad budową nowej siedziby, która stanowić będzie ważny element tak zwanej Osi Kultury w Katowicach, czyli potężnego kompleksu w skład którego wejdzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Teatr Opery i Baletu oraz Nowe Muzeum Śląskie. Nowy gmach NOSPR  stanie w miejscu dawnej kopalni Katowice, a więc w samym sercu miasta i jak zapewniają jego twórcy stanie się niezwykle ważnym punktem na kulturalnej mapie zarówno samego regionu jak i całego kraju. Powstający gmach w swych założeniach architektonicznych nawiązuje do śląskiej tradycji budowania, o czym świadczy między innymi wybór cegły jako głównego materiału zewnętrznej elewacji. Na uwagę zasługuje także najbliższe otoczenie budynku, odnajdziemy tutaj plac z centralnie ulokowaną fontanną, ścieżki rowerowe, amfiteatr oraz ogrody tętniące zielenią. Natomiast w środku gmachu, którego łączna powierzchnia wyniesie 25.450 m2 a kubatura 199.841 m3, znajdować się będzie 116 pomieszczeń, wśród których do najistotniejszych należy zaliczyć dużą salę koncertową na 1.800 miejsc, salę kameralną na 300 miejsc oraz studio nagrań. Sercem nowej siedziby będzie wspomniana wyżej wielka sala koncertowa, jej wykonanie ma zapewnić słuchaczom niezwykłe doznania, zarówno pod względem estetyki jak i akustyki. Do dyspozycji orkiestry oddana zostanie estrada o powierzchni przeszło 250 m2, co pozwoli na swobodny występ 120 osobowego zespołu wraz z 100 osobowym chórem. Natomiast dla koneserów muzyki symfonicznej, preferujących bardziej kameralne występy, nie lada atrakcję stanowić będzie mała sala, która swym wystrojem powinna zachwycić każdego melomana i estetę. Tak więc miejmy nadzieję, iż już wkrótce będziemy mieć możliwość wysłuchania Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na ich nowej i niezwykłej scenie.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator