Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi
Eklektyczny, stylowy, imponujący. Sąsiadujący z pofabrycznym kompleksem Manufaktura pałac, stanowi doskonałą pamiątkę świetności XIX-wiecznej Łodzi, jej bogactwa i siły. Izrael Poznański był jednym z czołowych fabrykantów miasta. Zbudowany przez niego pałac miał potwierdzać jego prestiż i zagwarantować mu pamięć kolejnych generacji (jak widać skutecznie).
Pierwszy projekt pałacu, autorstwa Hilarego Majewskiego, powstał w drugiej połowie XIX wieku. Następnie kolejno pracowali nad wyglądem pałacu Juliusz Jung i Dawid Rosenthal (przebudowa w 1898 roku) oraz Adolf Zelingston (1901 rok).
Pałac jest bardzo widocznie neobarokowy, ciężko wręcz skoncentrować wzrok na poszczególnych detalach – jest ich tak wiele. Przebogata dekoracja nawiązuje do łódzkiego przemysłu, warto poświęcić chwilę na wyławianie detali w zdobionej fasadzie. W budynku mieści się obecnie Muzeum Miasta Łodzi. Warto zajrzeć, jeśli nie z zainteresowania ową historią, to dla cudownych wnętrz. Duża część wyposażenia jest oryginalna i gwarantuje podróż w czasie. Eklektyzm i secesja doskonałej klasy, sala balowa, jadalnia, gabinet… Gratka również dla miłośników polskiej kinematografii – kto odgadnie, który film miał swój plan zdjęciowy w pałacu?
User Review
( votes)