Most Gdański

4.5
Most Gdański, Warszawa, Polska
Opis:

Most Gdański w Warszawie jest dwupoziomowym mostem stalowym ulokowanym na rzece Wiśle w stolicy Polski. Stanowi część obwodnicy śródmiejskiej, jest przedłużeniem ulic A. Słonimskiego oraz S. Starzyńskiego. Wybudowano go w latach 1957-1959.

Budowlę zaprojektował architekt Janusz Ratyński. Most jest elementem Trasy Mostowej im. Stefana Starzyńskiego. Wzniesiono go na filarach mostu kolejowo-drogowego zbudowanego w latach 1873-1875. W konstrukcji mostu widoczny jest most dwupoziomowy.

Miano Mostu Gdańskiego zyskał 21 lipca 1959 roku, wcześniej rozpatrywano kilka innych nazw. Most ma sześć przęseł oraz stalową kratownicę. Dolny poziom wzbogacono w tory tramwajowe, chodniki oraz ścieżkę rowerową. Na budowę mostu wydano 25 milionów złotych.

W latach 90. most wyremontowano, pomalowano go na zielono, a jego dolny poziom oświetlono kolorowymi świetlówkami. Drewniane podkłady torowisk będą w przyszłości wymienione. W 2014 roku na moście umieszczono neon z napisem Miło Cię widzieć.

W tym samym roku był to piąty pod względem natężenia ruchu most w Warszawie. W roku 2015 rozpoczęto remont kolejowej części przeprawy tego mostu. Most wpisał się w krajobraz stolicy i stanowi ważny element komunikacji w tym mieście. Ma raczej charakter lokalny, a nie tranzytowy.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator