Wiadukt – Lewin Kłodzki

4.8
Lewin Kłodzki, Polska
Opis:

Wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim jest wyjątkowym zabytkiem sztuki inżynierskiej. Wkomponowany został w góry, stanowiąc element krajobrazu. Kiedyś był używany, ale dzisiaj nie jest już czynny. Wiadukt został zaprojektowany przez włoskich inżynierów, a wykonany przez robotników przymusowych na początku XX wieku. Jego wysokość to 27 metrów, a rozpiętość wynosi 102 metry.

Warto zatrzymać się przy wiadukcie i podziwiać urok tej wielkiej, monumentalnej, budowli. W 2005 roku w wiadukt wmontowano tablicę pamiątkową ku czci jego budowniczych – tablicę ufundowali mieszkańcy gminy Lewin Kłodzki. Jest to jedna z atrakcji tej gminy, widoczna już z daleka.

Budowla jest znakomitym przykładem klasycznej konstrukcji inżynierskiej, posiada znakomite proporcje łuków oraz przęseł. Po tym wielkim wiadukcie biegnie pojedynczy tor kolejowy. Miejsce to jest chętnie fotografowane, ponieważ widok tego wiaduktu sprawia niezapomniane wrażenie.

Wiadukt często grał w filmach i nosił miano Szybkiego Wiaduktu. Wiadukt wznosi się nad doliną rzeki Bystrej, urozmaicając otoczenie i pięknie komponując się z pobliskimi lasami. Niechlubną historią tego wiaduktu jest to, że skakali z niego samobójcy, wybierając ten sposób rozstania się ze światem.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator