Zamek Olsztyn

4.8
Zamek Olsztyn. Filmy kadrowe w Polsce. fot. T. Szklarski
Zamek w Olsztynie, Zamkowa, Olsztyn, Polska, śląskie
Opis:

Położony w województwie śląskim, w miejscowości Olsztyn niedaleko Częstochowy zamek należał do systemu Orlich Gniazd. Były to umocnienia obronne budowane na trudno dostępnych skałach wapiennych, które miały służyć jako obrona przed ewentualnym najazdem ze strony Królestwa Czech. Zamek wpisany jest na listę zabytków pod numerem 20/76/A z 20 lutego 1978 roku.

Informacje o Zamku w Olsztynie pojawiają się po raz pierwszy w roku 1306, które można znaleźć w dokumentacji procesu wytoczonego przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, Jakuba Świnkę. W związku z tym za umowną, symboliczną datę pojawienia się warowni uznaje się właśnie wspomniany rok – w 2006 roku obchodzono siedemsetny Jubileusz istnienia budowli. Czasy świetności dla tego obiektu nastały po jego rozbudowie, które w XIV wieku dokonał król Kazimierz III Wielki. Przez jakiś czas służył jako jeden z punktów systemu Orlich Gniazd. W późniejszym czasie trafił w ręce księcia opolskiego, Władysława Opolskiego, który to otrzymał zamek wraz z przyległymi ziemiami od Ludwika Węgierskiego – następcę króla Kazimierza III Wielkiego. Dopiero zbrojna interwencja Władysława Jagiełły przywróciła warownię Koronie.

Ważną rolę Zamek w Olsztynie odegrał w XV wieku, kiedy był jednym z głównych punktów oporu dla atakujących granice Polski księstw śląskich. W wyniku bitew został dość poważnie zniszczony, w związku z czym wielokrotnie go naprawiano. Warownia przetrwała również oblężenie arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga, który w 1587 roku zaatakował z wojskami austriackimi obiekt. Zamek nie oparł jednak potopowi szwedzkiemu i 1656 roku został spalony oraz obrabowany. Aktualnie z zamku pozostały ruiny, chociaż niektóre elementy są w zaskakująco dobrym stanie. Zachowały się między innymi mury części mieszkalnej, dwie wieże, część piwnic oraz wiele fundamentów.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator