Zamek Radzyń Chełmiński

4.0
Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim, Ludwika Waryńskiego, Radzyń Chełmiński, Polska, kujawsko-pomorskie
Opis:

Średniowieczna warownia krzyżacka będąca zamkiem komturskim. Usytuowana jest w Radzyniu Chełmińskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Aktualnie znajduje się w stanie trwałej ruiny. Wybudowany w stylu gotyckim na początku XIV wieku.

Przed powstaniem warowni w obecnie znanej postaci, na terenach jej podlegających znajdowały się drewniano-ziemne fortyfikacje wybudowane przez Hermanna von Balka. Następnym etapem rozbudowy było postawienie na jej miejscu murowanych obiektów warownych, jednak już w 1310 roku rozpoczęto budowę czworobocznego zamku. Prawdopodobnie zaprojektowany został przez dokładnie tego samego człowieka, który odpowiedzialny jest za budowę kościoła św. Jakuba w Toruniu oraz zamku w Gniewie. Już wówczas zamek był siedzibą komturii, czyli podstawowej jednostki administracyjnej należącej do zakonów rycerskich. W 1410 roku zamek w Radzyniu Chełmińskim zdobyty został przez wojska Władysława II Jagiełły, które wracały ze zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem – jednej z zdecydowanie najbardziej licznych bitew w historii całego średniowiecza. Już rok później warownia wróciła w ręce Zakonu Krzyżackiego na mocy zawartego I pokoju toruńskiego.

Pierwszymi krokami prowadzącymi do popadnięcia tej warowni w ruinę było jej zniszczenie przez wojska szwedzkie w trakcie potopu szwedzkiego. Wówczas to zamek został opuszczony i pozostawiony na wiele lat. Władze pruskie rozpoczęły jego rozbiórkę po I rozbiorze, kontynuując dzieło zniszczenia. Po protestach przerwano jednak prace, a w XIX oraz XX wieku rozpoczęto konserwację i oczyszczanie tego, co pozostało z budowli. Dzisiaj podziwiać można głównie południowe skrzydło oraz fasadę i dwie wieżyczki. Zachowało się bardzo niewiele z murów zamkowych (w roku 1989 odkryty został obwodowy mur przedbramia), głównie widoczne są ich dolne części. Do zwiedzania udostępnione są obie wieże, na szczyt których można wejść i podziwiać piękną panoramę. Piwnice przekształcone zostały na sale wystawowe.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator