Bazylika archikatedralna w Gdańsku-Oliwie

4.0
Archikatedra Oliwska, Biskupa Edmunda Nowickiego, Gdańsk, Polska
Opis:

Położona w przepięknym parku, archikatedra oliwska zachęca do spacerów. Sam kościół datuje się na początki XII wieku, jako filę klasztoru Cystersów z Kołbacza. Archikatedra zwraca uwagę wysokimi wieżami flankującymi fasadę i surowym wyglądem. Jest to najdłuższy polski kościół – 107 metrów. Wewnątrz górują barok, rokoko i neoklasycyzm – niewiele z cysterskiej prostoty (zakon w Oliwie zlikwidowano w 1831 roku). Ołtarz główny pochodzi z końcówki XVII wieku, warto jednak odszukać również dawny ołtarz w stylu niderlandzkim, z 1605 roku. Obrazy zgromadzone w kościele to głównie dzieła XVII-wieczne. Bogactwo kaplic, epitafiów i nagrobków zajmie uwagę każdego miłośnika sztuki.

Dla miłośników muzyki z kolei – nie lada gratka. Słynne organy, zbudowane w latach 80-tych XVIII wieku, wówczas największe w Europie. Organy były kilkakrotnie przebudowane, uległy zniszczeniom, podlegały remontom, zostały przemieszczone ze środka empory do jej bocznej części itd., nadal jednak w pełni działają, o czym można się przekonać w czasie codziennej dwudziestominutowej prezentacji (XVIII-wieczna „orkiestra anielska“, czyli ruchome aniołki, gwiazdy i słońca również nadal działają!).

Po zwiedzaniu katedry warto rzucić okiem na rzeźby w parku – miła oku kolekcja rzeźb Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: (58) 552-47-65
Strona internetowa::

Send message to moderator