Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu

3.7
Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, Ostrów Tumski, Poznań, Polska
Opis:

Wizyta w poznańskiej katedrze Piotra i Pawła na Ostrowiu Tumskim to prawdziwa uczta dla miłośników historii i architektury. Najstarsza w Polsce, przedromańska katedra, była miejscem zarówno chrztu, jak i pochówku Mieszka I oraz siedzibą biskupa Jordana (przybyłego z Czech wraz z Dobrawą). Inskrypcja nad wejsciem glosi: „Pierwsza siedziba biskupow Polski”. Dzisiejszy kształt kościoła to efekt odbudowy i regotycyzacji po wojnie - nawiązuje on do formy gotyckiej z przełomu XIV i XV wieku. Przez stulecia katedra była przebudowywana, niszczona, remontowana, atakowana i odnawiana.

Liczne kaplice wewnątrz reprezentują różne style, od gotyckiego przez klasycystyczny, barokowy, neoklasycystyczny. Ich wnętrza nie ucierpiały w wojennych pożarach, są więc oryginalne. Na szczególną uwagę zasługuje Złota Kaplica oraz Kaplica św. Stanisława, najstarsza, zbudowana przez Przemysła II w XIII wieku.

W krypcie do oglądania frasągmenty średniowiecznych pozostałości budowli oraz relikty grobowców pierwszych władców Polski.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: (61) 852-96-42
Strona internetowa::

Send message to moderator