Bazylika kolegiacka św. Piotra i Pawła w Kruszwicy

4.0
Kolegiacka 26, Kruszwica, Polska, kujawsko-pomorskie
Opis:

Skarb i perła polskiej architektury romańskiej. Kolegiata niemal w całości zachowała swój zewnętrzny kształt i została zreromanizowana do swej surowej formy we wnętrzu, dzięki czemu oferuje prawdziwą wycieczkę do czasów średniowiecza.

Początki kościoła sięgają XII wieku i wiąże się je z klasztorem benedyktynów, choć śladów po zabudowaniach klasztornych nadal nie znaleziono. Można więc zgadywać, że po prostu nigdy nie powstały, bo Kruszwica straciła na znaczeniu. Sam kościół jednak wystarcza, by ucieszyć oko miłośników romanizmu. Stateczna bryła z granitu i piaskowca, schodkowe prezbiterium z licznymi apsydami, drewniany strop. Obecnie jedna wieża, ale wiemy, że w oryginale były dwie. W kamiennych murach można znaleźć wiele znaków kamieniarskich, warto pochodzić wokół budowli w ich poszukiwaniu. Od południa równoramienny krzyż w portalu.

Budowla jest bardzo dostojna i fotogeniczna, a wnętrza, dzięki romańskiej surowości, pozwalają zdać sobie sprawę z tego, jaki nastrój panował w kościołach XII wieku – bez elektryczności, ze światłem wpadającym do środka z małych okien lub ze świecami. Przechadzając się spójrz w dół, na bazy kolumn ze szponami!

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: (52) 351-60-40
Strona internetowa::

Send message to moderator