Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia NMP w Gdańsku

3.9
Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, Podkramarska, Gdańsk, Polska
Opis:

Zwana inaczej Bazyliką Mariacką, to jeden z najznamienitrzych przykładów gotyku ceglanego nad Bałtykiem oraz w ogóle gotyku w Polsce. Co zadziwiające w naszym kraju, kościół zachował przez wieki swoją oryginalną formę, co czyni go niemal unikatem w północnej Europie.

Bazylika powstała w latach 1346-1506, w miejscu poprzedniego, romańskiego kościoła. Ponieważ już od roku 1529 aż do powojnia była w rękach luteranów, nigdy nie zaostała zbarokizowana. Rada na zwiedzanie świątyni jest prosta: dużo czasu. Wnętrze jest przebogate w warte uwagi obiekty, oczarowujące przestrzenią, intrygujące sprzętami.

Białe ściany to efekt reformacyjnego zakrycia średniowiecznych polichromii, które obecnie są częściowo odkryte. Sklepienia gwiaździste, sieciowe i kryształowe są wyjątkowe w skali kraju. Z wyposażenia zwraca uwagę misterne sakramentarium z XV wieku i ołtarz główny z początku XVI wieku, autorstwa Mistrza Michała z Augsburga. Nie do przeoczenia jest gotycka Pieta, z ciekawostek rzeźba Św. Jerzego ze smokiem i księżniczki Małgorzaty, zakoponowane na tle malowidła, Tablica Dziesięciorga Przykazań i, być może wzbudzający największe zainteresowanie, zegar astronomiczny. Lista skarbów bazyliki jest długa, przed wizytą warto wyposażyć chociaż w broszurę lub przewodnik.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: (58) 301-39-82

Send message to moderator