Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

4.0
Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności, Poznań, Polska
Opis:

Zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku książnica, była piewszą biblioteką publiczną na terenie zaboru pruskiego. Jej pomysłodawcą i pierwszym fundatorem był hrabia Edward Raczyński. Już na starcie (1828 r.) przekazał on bibliotece kilkanaście tysięcy woluminów, jednak większość oryginalnego zbioru spłonęła w czasie II Wojny Światowej.

Dziewiętnastowieczny budynek to przykład architektury klasycystycznej, a jego wygląd wzorowano na fasadzie Luwru. Projekt czasem przypisywany jest dwóm architektom: Pierrowi Francois Fontaine i Charlesowi Percierowi. Pierwsze i drugie piętro fasady są cofnięte wgłąb budynku, tworząc loggię, zdobioną parami żeliwnych kolumn w porządku korynckim.

W 1830 do biblioteki dobudowano, nieisteniejące już, dodatkowe skrzydło (według projektu popularnego w XIX wieku architekta i konserwatora zabytków Karla Friedricha Schinkla), gdzie miała mieścić się galeria obrazów z kolekcji Raczyńskiego.

Nowoczesne skrzydło biblioteki, dobudowane w 2013 roku (dzięki finansowaniu UE) zaprojektowane zostało przez architektów pracowni JEMS z Warszawy.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: (61) 852-98-68
Strona internetowa::

Send message to moderator