Kościół Garnizonowy

0.0
Parafia rzymskokatolicka pw. św. Elżbiety Węgierskiej, Świętej Elżbiety, Wrocław, Polska, Wrocław, dolnośląskie
Opis:

Kościół Garnizonowy pod wezwaniem Świętej Elżbiety to bazylika mniejsza, która była konsekrowana w 1257 roku przez biskupa Tomasza I. Stoi w miejscu poprzedniego kościoła św. Wawrzyńca.  Ufundowany przez Bolesława III kościół, zbudowany został w stylu gotyckim. Posiada trzy nawy, wraz z rzędem różnych kaplic. Posiada wczesnobarokowy ołtarz główny, ambonę z 1652 roku, gotyckie sakramentarium, stworzone przez Jodocusa Tauchena czy cenotaf żołnierza polskiego. Kościół nawiedzały liczne kataklizmy, w tym pożar z 1976 roku, kiedy to spłonęła cała świątynia wraz z cennymi organami. Kościół sukcesywnie odbudowywano i otwarto ponownie w maju 1997 roku.

Tytuł bazyliki mniejszej zawdzięcza Janowi Pawłowi II.  Co ciekawe, w bazylice znajduje się Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Wieża Kościoła Garnizonowego ma ponad 90 metrów wysokości i można skorzystać z jej tarasu widokowego za drobną opłatą. Aby wejść na górę musimy pokonać około 300 schodów, które nie dość, że są bardzo wąskie, to na dodatek wiją się - człowiek idąc nimi czuje się jakby chodził w kółko, co jest swoistą atrakcją. Z tarasu rozpościera się widok na Stare Miasto, panoramę Wrocławia, a w oddali można zobaczyć Sky Tower czy Mostek Pokutnic.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: (71) 343 16 38

Send message to moderator