Ogród Japoński

3.8
Ogród Japoński, Adama Mickiewicza, Wrocław, Polska, Wrocław, dolnośląskie
Opis:

Ogród Japoński to jeden z większych atrakcji Wrocławia. Założony został w latach 1909-1913 wokół stawu Ludwiga Theodora Eichborna w rejonie Parku Szczytnickiego. Był reprezentowany na Wystawie Ogrodniczej w roku 1913 jako jedyny ogród egzotyczny.

Powstał z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga z Iłowej, znanego dyplomaty i orientalisty. Pomógł w tym japoński ogrodnik Arai Mankichi, a prace nadzorował Joseph Anlauf, odpowiedzialny wcześniej za japońskie i chińskie ogrody w Iłowej oraz w palmiarni w Lubiechowie. Po zakończeniu wystawy zabrano z ogrodu oryginalne elementy kamienne.

W latach 90. XX wieku powstał projekt renowacji ogrodu. W kolejnych latach prowadzono prace mające na celu przywrócenie ogrodowi japońskiego charakteru. Ponowne otwarcie miało miejsce dopiero w roku 1999, gdyż podczas powodzi w roku 1997 ogród znajdował się pod wodą przez około 3 tygodnie.

Ogród jest połączeniem kilku typów ogrodów japońskich - wodnego, publicznego oraz związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży. Znajdujące się tam kamienne dekoracje powstały w wieku XVIII i XIX. Pochodzą z dawnych, nieistniejących już ogrodów japońskich. W ogrodzie jest zgromadzonych około 270 taksonów roślin drzewiastych ( w tym dęby szypułkowe i kasztanowce zwyczajne). Znajduje się tam także 78 gatunków roślin azjatyckich, w tym 38 pochodzących z samej Japonii. Są to m.in. styrak japoński i pieris japoński. Drzewa i krzewy poddawane są zabiegom formującym w celu nadania im nowych, oryginalnych kształtów.

SendingUser Review


4
(1 vote)

Send message to moderator