Pałac Moszna

4.0
Pałac Moszna
Moszna Zamek, Moszna, Polska, opolskie
Opis:

Składający się z kilku części, zabytkowy pałac powstały w XVII wieku, wielokrotnie przebudowywany stawiany od nowa. Jest ogromnym kompleksem, w którym znajduje się 365 pomieszczeń oraz łącznie 99 wież – całkowita kubatura wynosi 65 tysięcy metrów sześciennych, natomiast powierzchnia to 7 tysięcy metrów kwadratowych.

Aktualny wygląd pałacu zawdzięczamy pracom budowlanym trwającym na przełomie XIX oraz XX wieku. Kolejne części pałacu różnią się od siebie stylem – zachodnie skrzydło, które powstało w latach 1912 – 1914 cechuje się neorenesansowym stylem, a na przykład wschodnia część wybudowana została jako neogotycka. Wokół obiektu rozpościera się ogromny park – jego łączna powierzchnia wynosi ponad dwieście hektarów. Można na jego terenie spotkać bardzo stare drzewa, w tym między innymi trzystuletnie dęby. Oprócz nich można tutaj spotkać rzadkie okazy rododendronów.

W pałacu swego czasu przebywał sam cesarz Wilhelm II. Głównym celem jego wizyty były polowania organizowane przez Franza hr. Tiele-Wiencklera, którego rodzina była właścicielami zamczyska aż do roku 1945. Wówczas to opuścili mury pałacu i uciekli przed nadciągającą Armią Radziecką, która przejęła obiekt, zakwaterowała w nim żołnierzy, a na koniec splądrowała go i zdewastowała. Po zakończeniu II Wojny Światowej zamek pełnił przeróżne funkcje, z czego najdłużej był szpitalem – począwszy od 1972 roku, a zakończywszy na 2013. Aktualnie zamek można zwiedzać, jak również wynająć w nim pokoje noclegowe. Ofertą dla turystów zarządza spółka Moszna Zamek Sp. z o.o. z siedzibą w Zielinie.

 

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: 77 466 96 79
Strona internetowa::

Send message to moderator