Zamek w Lublinie

5.0
Zamek w Lublinie, Zamkowa, Lublin, Polska, lubelskie
Opis:

Zamek królewski w Lublinie to jeden z tych obiektów, których walory historyczne wymagają długiego opisywania. Dzieje zamku można podzielić na trzy okresy - funkcji zamkowej, funkcji więziennej i funkcji muzealnej w latach najnowszych.

Zamek został zbudowany w XII wieku, w kolejnym stuleciu dobudowano romański donżon, nadal znajdujący się na swoim miejscu. Nowy zamek, wraz z pałacem, wybudował tu Kazimierz Wielki. To tutaj mieszkali i kształcili się pod okiem Jana Długosza synowie Kazimierza Jagiellończyka. Zamek został ponownie przebudowany około 1520 roku przez Zygmunta Starego, stając się okazałą renesansową rezydencją królewską. To tutaj podpisaną akt Unii Lubelskiej, również tutaj złożony został Hołd Pruski.

W czasie Potopu Szwedzkiego zamek został przejęty przez szwedzkie wojska. W czaise zaborów natomiast przekształcono go w więzienie, otwierając czarną kartę historii zamku. Aż do późnych lat 50-tych kolejne władze wykorzystywały zabudowania i dziedziniec jako więzienie i plac egzekucji. W 1957 do zamku przeniosło się Muzeum Lubelskie.

Zwiedzając zamek warto zwrócić szczególną uwagę na donżon oraz unikatowy kościół Trójcy Świętej.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: (81) 532-68-66
Strona internetowa::

Send message to moderator