Muzeum Książąt Czartoryskich

0.0
Muzeum Czartoryskich w Krakowie, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Opis:

Muzeum Książąt Czartoryskich to miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. Jest to jedno z najstarszych muzeów w Krakowie, ufundowane przez rodzinę Czartoryskich. Pierwsze zbiory były własnością Izabeli Czartoryskiej. Zostało założone w 1880 roku i mieści się w połączonych ze sobą kamieniach: klasztoru pijarów oraz trzech kamienicach znajdujących się na rogu ulic Pijarskiej i Świętego Jana.  Ta przebudowa trwała aż dwadzieścia dwa lata. Podjęli się tego architekci: Wandalin Bering, Albert Bitner oraz Zygmunt Hendel. Obecnie zbiorami opiekuje się krakowskie Muzeum Narodowe.

W swoich zbiorach muzeum posiada liczne dzieła malarskie, w tym słynną „Damę z Gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” autorstwa Rembrandta , a także sztukę starożytną: rzymską, egipską czy grecką i eksponaty związane z polską historią. Te ostatnie pokazują przekrojowo historię Polski. Podczas wojny złupione przez okupanta - większość dzieł odnaleziono, jednak do dzisiaj nie wiadomo gdzie znajduje się obraz „Portret młodzieńca” autorstwa Rafaela.

Obecnie muzeum jest nieczynne - trwa remont. Otwarty jest wyłącznie Arsenał, w którym prezentowana jest wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: (12) 370 54 60

Send message to moderator