Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

4.0
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im S. Witkiewicza willa "Koliba", Kościeliska, Zakopane, Polska, małopolskie
Opis:

To pierwszy budynek w pierwszym polskim stylu narodowym. Adwokatem ochrony architektury górali tatrzańskich i twórcą stylu zakopiańskiego był pod koniec dziewiętnastego wieku Stanisław Ignacy Witkiewicz. To za jego namową i według jego projektu powstała w 1892 Koliba - wówczas jako prywatny dom Zygmunta Gnatowskiego, ukraińskiego ziemianina, kolekcjonera obiektów kultury ludowej.

Wiek dwudziesty był dla Koliby pełen zawirowań, jednak ostatecznie, w 1993 roku, stała się ona siedzibą Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Wnętrza zostały zaaranżowane przez samego Władysława Hasiora. Duża część wyposażenia pochodzi z kolekcji Gnatowskiego - meble, dekoracje, rzemiosło artstyczne (izba góralska). Jeden z pokoi („służącego") eksponuje meble projektu Franciszka Neużila, pierwszego dyrektora zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego.

Koliba to jedyne miejsce w świecie poświęcone stylowi zakopiańskiemu. Warto również rzucić okiem na listę wydarzeń organizowanych przez Towarzystwo Muzeum Zakopiańskiego i połączyć zwiedzanie z jednym ze spotkań autorskich lub wystaw czasowych.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Strona internetowa::

Send message to moderator