Zamek Pieskowa Skała

5.0
Pieskowa Skała, Sułoszowa, Polska, małopolskie
Opis:

Jeden z elementów systemu Orlich Gniazd - granicznych umocnień obronnych naszego kraju wybudowanych za panowania króla Kazimierza III Wielkiego na wypadek ataku wojsk czeskich. Znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, we wsi Sułoszowa.

Warownia obronna wybudowana jest na - jak na zamek należący do Orlich Gniazd przystało - trudno dostępnej skale, której nazwa brzmi “Dorotka”. Przez ponad dwieście lat stanowił siedzibę rodową Szafrańców, którzy łupili kupców podróżujących pobliskim traktem prowadzących z Krakowa na Śląsk. Początkowo był to gotycki obiekt obronny, jednak w drugiej połowie XVI wieku zmieniono go w okazałą rezydencję renesansową. Długo niestety nie nacieszył się swoim pięknem, gdyż potop szwedzki zakończył się dla niego niemalże kompletnym zniszczeniem. Co więcej, w roku 1718 uległ groźnemu pożarowi.

Odbudową zajął się dopiero ród Wielopolskich, który w 1768 roku postanowił przekształcić go w swoją siedzibę. Już 19 lat później gościł tutaj król Stanisław August Poniatowski. Zamek w Pieskowej Skale pozostał w rękach rodu Wielopolskich aż do 1842 roku, kiedy to odkupił go hrabia Jan Mieroszewski. W swoje ręce otrzymał zniszczony, strawiony kilkoma pożarami obiekt, który paręnaście lat później brał udział w bitwie powstańców z wojskami rosyjskimi. Ponownie dobre czasy dla niego nastały po zakończeniu II Wojny Światowej - wówczas to zamek przeszedł w ręce państwa polskiego i został odrestaurowany. Warownia brała udział w zdjęciach go wielu filmów i seriali, w tym między innymi do “Janosika” oraz “Stawki większej niż życie”. Aktualnie jest jednym z oddziałów Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: 12 389 60 04
Strona internetowa::

Send message to moderator