Zamek Czocha

3.5
Zamek Czocha, Leśna, Polska, dolnośląskie
Opis:

Usytuowany w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim zamek średniowieczny, będący kiedyś graniczną warownią obronną. Postawiony został na skałach gnejsowych, składa się z dwóch części. Często wykorzystywany we współczesnych czasach jako obiekt filmowy. Aktualnie należy do Grupy Hoteli WAM Sp. z o.o.
Historia zamku sięga pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to rozpoczęła się jego budowa na rozkaz czeskiego króla, Wacława I Przemyślidy. Został wybudowany na granicy śląsko-łużyckiej jako obronna warownia mająca strzec kraju przed ewentualnymi najazdami agresora. Na początku XIV wieku Zamek Czocha przeszedł w ręce księcia jaworskiego, natomiast pod koniec tego wieku wrócił we władanie Czech. W późniejszym czasie wiele razy przechodził z rąk do rąk, zmieniając bardzo często swojego właściciela. Przez kilkaset lat począwszy od XV wieku był zapomniany i opustoszały, o czym zresztą wspomina Józef Lompa w 1847 roku w swojej pracy dotyczącej geografii Śląska. Dopiero w 1909 roku rozpoczęło się kolejne życie średniowiecznej, granicznej warowni, kiedy kupił ją producent wyrobów tytoniowych, Ernst Gütschow.
Ernst podjął się renowacji zamczyska i zatrudnił do tego celu Bodo Ebhardta – berlińskiego architekta, który zaprojektował przebudowę na podstawie rycin pochodzących z 1703 roku, które przedstawiały ówczesny wygląd warowni. Niestety podczas przebudowy wiele najstarszych elementów uległo zniszczeniu. Erns Gütschow zajmował zamek aż do 1945 roku, w którym to opuścił go, zabierając ze sobą co ważniejsze elementy wyposażenia. Cała reszta została rozgrabiona przez Armię Radziecką oraz lokalnych szabrowników. Od drugiej połowy XX wieku zamek stał się punktem hotelarskim – początkowo jako Wojskowy Dom Wczasowy, od 1996 roku już jako ogólnodostępny ośrodek. Obiektem zarządza Wojskowa Agencja Mieszkaniowa poprzez Grupę Hoteli WAM Sp. z o.o.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: 75 721 15 53
Strona internetowa::

Send message to moderator