Zamek Królewski – Będzin

4.0
Zamek Królewski Będzin - Szlak Orlich Gniazd
Zamek królewski, Zamkowa, Będzin, Polska, śląskie
Opis:

Jedna z warowni wchodzących w skład systemu Orlich Gniazd – łańcucha zamków mających na celu obronę granic Królestwa Polskiego przed atakiem ze strony Królestwa Czech. Znajduje się nad Czarną Przemszą w Będzinie. Jego historia sięga IX wieku. Wielokrotnie niszczony oraz odbudowywany.

Historia zamku w Będzinie zaczyna się już w IX wieku, kiedy na miejscu istniejącego obecnie zamczyska założono gród. Był on kilkukrotnie rozbudowywany, a część elementów przetrwała do dzisiaj. Między innymi zewnętrzny wał podgrodzia znajduje się w miejscu, w którym kiedyś stała palisada. Głównym inicjatorem budowy obecnej warowni nie był jednak Kazimierz III Wielki – on jedynie kontynuował dzieło Bolesława Wstydliwemu. To jemu bowiem przypisuje się postawienie kamiennego stołpu, który zachował się aż do dzisiejszych czasów. Król Kazimierz Wielki dobudował do niego resztę zamku, na który wówczas składał się jedynie zamek wysoki. Swoją drogą wybór tego miejsca nie był wcale przypadkowy – Czarna Przemsza, która płynie praktycznie u stóp zamkowych, była w tamtych czasach naturalną granicą ze Śląskiem, który znajdował się w rękach Królestwa Czech. Kazimierz III Wielki obawiał się najazdów ze strony sąsiada, dlatego powstał na jego rozkaz system Orlich Gniazd, w który wchodził między innymi Zamek w Będzinie.

Warownia kilka razy była niszczona – zarówno przez klęski żywiołowe, jak i wojska nieprzyjacielskie. Bardzo ucierpiała w trakcie potopu szwedzkiego. Kilkukrotnie była również odbudowywana. Ostatnia przebudowa, która wpłynęła na obecny wygląd zamczyska miała miejsce w 1923 roku na bazie neogotyckiej przebudowy wykonanej w roku 1834. Od 1956 roku w Zamku w Będzinie mieści się Muzeum Zagłębia. Dla zwiedzających dostępna jest kawiarnia utworzona w piwnicach oraz istnieje możliwość zwiedzenia baszty, z której rozpościera się wspaniała panorama na całe Zagłębie.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator