Zamek Książ

3.5
Zamek Książ, Piastów Śląskich, Wałbrzych, Polska, dolnośląskie
Opis:

Trzeci w kolejności pod względem wielkości zamek w Polsce. Wybudowany pod koniec XIII wieku w miejsce starego, zniszczonego grodu drewnianego. Należy do Szlaku Zamków Piastowskich oraz jest jednym z zabytków na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Można zwiedzać część z  pomieszczeń, w tym między innymi sam zamek piastowski.
Budowniczym zamku był książę świdnicko-jaworski – Bolek I Surowy. Warownia powstała w miejsce zniszczonego przez Przemysła Ottokara II drewnianego grodu. Zamek stał się nową siedzibą Bolka I, który przeniósł ją tutaj z Lwówka. Jego wnuk dokonał pierwszej rozbudowy warowni, która bardzo szybko się rozwijała i jednocześnie przechodziła z rąk do rąk. Należała swego czasu do króla czeskiego oraz węgierskiego. Na początku XVII wieku warownia trafiła w ręce rodu Hochbergów, którzy w późniejszym czasie byli właścicielami zarówno samego Wałbrzycha, jak i ziem mu podlegających. To właśnie rodzinie Hochbergów zawdzięczamy barokowy wygląd zamku, którzy przebudowali obiekt po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, w której warownia uległa dość znacznym zniszczeniom.
Od końca II Wojny Światowej Zamek Książ trafił w ręce Polski. Został niestety dość znacznie zdewastowany przez maszerujące wojska radzieckie. Na szczęście bardzo szybko rozpoczęły się prace nad jego renowacją. Niestety nie był to koniec zniszczeń, jakich doznała średniowieczna warownia – w 2014 roku nastąpił poważny pożar pokrycia dachowego, który na szczęście udało się ugasić. Ostateczna naprawa zakończyła się w kwietniu 2015 roku i kosztowała ponad pół miliona złotych. Niestety część komnat została zalana w trakcie akcji gaśniczej – brało w niej udział 37 zastępów straży pożarnej.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator