Zamek Łańcut

5.0
Muzeum - Zamek w Łańcucie, Zamkowa, Łańcut, Polska, podkarpackie
Opis:

Wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku Zamek Lubomirskich i Potockich to dawna magnacka rezydencja. Umiejscowiony w województwie podkarpackim kompleks składa się z zabytkowej rezydencji oraz okalającego ją parku. Całość została wpisana do rejestru zabytków pod numerem 1023 w dniu 27 sierpnia 1979 roku. Od 2005 roku kompleks znajduje się również na liście Pomników historii.

Początkowo na miejscu obecnego pałacu znajdowała się obronna wieża, która w późniejszym czasie została rozbudowana o dodatkowe obiekty. Najważniejsza rozbudowa, która dała kształt obecnemu kompleksowi nastąpiła za czasów, gdy właścicielem ziem zamkowych był Stanisław Lubomirski. Dzięki jego staraniom przy ufortyfikowaniu zamku, budowla ta jako jedna z nielicznych oparła się najazdowi Szwedów w trakcie potopu. Rezydencja pozostała w rękach rodziny Lubomirskich aż do roku 1816. Wówczas to zmarła Izabela Lubomirska – żona Stanisława Lubomirskiego (marszałka wielkiego koronnego), która odziedziczyła kompleks po zmarłym małżonku. Obiekt przeszedł w ręce rodziny Potockich, pozostał u nich do końca II Wojny Światowej, podczas której pełnił funkcję sztabu Wehrmachtu.

Co prawda wiele elementów bogatego wyposażenia rezydencji zostało wywiezionych przed wejściem do Łańcuta Armii Czerwonej, jednak dalej jest on jednym z ciekawszych miejsc na zamkowej mapie Polski. Warto przyjrzeć się nie tylko ozdobnym meblom, ale również samej architekturze wnętrza. Budynek zawiera w sobie wiele bardzo cennych komnat, które idealnie odwzorowują dawne życie polskiej magnaterii. Oprócz tego wokół budynku rozciąga się park, w którym znajduje się wiele zabytkowych budynków, takich jak Oranżeria, wozownia z początku XX wieku czy Zameczek Romantyczny datowany na 1830 rok. Aktualnie cały kompleks pełni rolę kulturalno-reprezentacyjną.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Informacje kontaktowe
Telefon: 17 225 20 08
Strona internetowa::

Send message to moderator