Zamek Malbork

4.1
Starościńska, Malbork, Polska
Opis:

Usytuowany na prawym brzegu rzeki Nogat gotycki zamek jest starą warownią krzyżacką, powstałą pod koniec XIII wieku. Rozbudowywany przez lata pełnił wiele ról – począwszy od klasztoru, poprzez siedzibę władz Prus Zakonnych a zakończywszy na rezydencji należącej do królów Polski.

Aktualnie podziwiać można jego rekonstrukcję pochodzącą z 1947 roku. Początki Zamku Krzyżackiego w Malborku sięgają 1280 roku, wybudowany jako siedziba komtura.Przez następne lata aż do XV wieku był wielokrotnie rozbudowywany oraz zmieniał swoją rolę. Już w roku 1309 stał się siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego i pozostał nią aż do roku 1457, kiedy przeszedł w ręce Polski i stał się rezydencją dla władców naszego kraju. W późniejszym czasie władzę nad nim przejęło Królestwo Prus i pod ich panowaniem został praktycznie kompletnie zdewastowany. Odbudowa trwała praktycznie cały wiek, jednak w 1945 roku ponownie został zdewastowany. Dwa lata później nastąpiła rekonstrukcja, którą możemy podziwiać do dzisiaj. Od roku 1949 wpisany jest na listę rejestru zabytków. Oprócz tego znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, na którą trafił w 1997 roku. W jego murach od 1967 roku rezyduje Muzeum Zamkowe w Malborku.

Cały zespół zamku rezydencyjno-obronnego składa się z trzech głównych części. Pierwszą z nich jest Zamek Niski, czyli Przedzamcze. W jego skład wchodzą zabudowania gospodarcze, Karwan oraz kaplica św. Wawrzyńca. Kolejną częścią jest Zamek Średni, który kiedyś pełnił rolę Przedzamcza. Znajduje się tutaj wiele ważnych obiektów, takich jak Pałac Wielkich Mistrzów, Infirmeria czy też Refektarze. Oddzielony jest od Zamku Wysokiego fosą oraz murem, a sam dziedziniec otworzony jest w jego kierunku. Wspomniany przed chwilą Zamek Wysoki to trzecia część zespołu, który otoczony jest krużgankiem oraz

SendingUser Review


5
(1 vote)

Informacje kontaktowe
Telefon: 55 647 09 78
Strona internetowa::

Send message to moderator