Zamek Ogrodzieniec

4.1
Przeznaczenie obiektu
  • muzeum
  • zwiedzanie
  • jedzenie
  • zakupy
  • rozrywka
  • przyroda
Zamkowa, Podzamcze, Polska, śląskie
Opis:

Podzamcze to wieś w województwie śląskim, leżąca na terenie powiatu zawierciańskiego. W jej granicach znajdują się ruiny jednego z zamków wchodzących w skład systemu Orlich Gniazd - warowni obronnych strzegących granic Królestwa Polskiego. Sama wieś ze względu na zamek często mylona jest z pobliskim Ogrodzieńcem, który usytuowany jest około dwa kilometry w kierunku zachodnim.

Warownię obronną wybudował ród Włodków Sulimczyków na przełomie XIV oraz XV wieku. Podobnie jak wiele innych zamków wchodzących w skład Orlich Gniazd, również ten został wybudowany na trudno dostępnym wzgórzu. Co więcej, wzniesienie te jest najwyżej wyniesionym punktem w całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Góra Zamkowa - gdyż tak się ona zwie - ma wysokość 515 metrów nad poziomem morza. Do zamku dostać się można było jedynie wąskim wjazdem pomiędzy skałami, natomiast z trzech stron otoczony był skałami. Wcześniej na tych terenach stały umocnienia wybudowane jeszcze za czasów panowania Bolesława Krzywoustego. Niestety najazd tatarski doszczętnie je zniszczył, a na ich miejscu w XIV wieku zaczął powstawać Zamek Ogrodzieniec.

Warownia bardzo często zmieniała swoich właścicieli. Był w rękach zarówno osób prywatnych, jak i związanych z administracją państwową. Swego czasu, w 1587 roku, należał do arcyksięcia Maksymiliana, który był jednym z chętnych na polski tron. Nie przeszedł przez wojny ze Szwecją bez szwanku - w 1655 roku został w pewnej części spalony. W późniejszym czasie ponownie przechodził z rąk do rąk, a właściciele nie liczyli się z jego wartością historyczną. Ostatecznie został po II Wojnie Światowej znacjonalizowany oraz przekształcony w trwałą ruinę. Obecnie ruiny te można zwiedzać. Ciekawostką może być istniejąca na rynku w Podzamczu kaplica wybudowana z różnych części zamku.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator