Ostrów Tumski

4.0
Ostrów Tumski, Wrocław, Polska, Wrocław, dolnośląskie
Opis:

Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Wrocławia. Powstał na obszarze przepraw na rzece Odrze, pomiędzy ujściami Oławy oraz Widawy i Ślęzy.

Okolice kościołów św. Marcina i św. Krzyża zamieszkane były już od wieku X. Otaczały je systemy warownych umocnień, a w naturalny sposób ochronę stanowiła także Odra. Wówczas Ostrów liczył sobie około 1500 mieszkańców. Znajdujące się tam gród był konstrukcją drewnianą otoczoną wałem drewniano-ziemnym.

Około roku 1163 gród został najechany przez powracającego z wygnania Bolesława Wysokiego, wnuka Bolesława Krzywoustego. Postanowił on w tym miejscu założyć swoją nową siedzibę. W kilka lat później zacząć zabudowę drewnianą zastępować murowaną. Rezydencja w stylu romańskim miała składać się z domu biskupiego, pałacu książęcego, kaplicy z absydami, zabudowań opactwa oraz kaplicy dworskiej. Wszystkie te budynki powstały z cegły.

Pod koniec wieku XIII gród dalej się rozbudowywał, stał się zamkiem. Po śmierci Henryka IV Probusa stracił jednak to miano i swoją pozycję. Kolejny władcy korzystali raczej z rezydencji znajdującej się na lewym brzegu Odry. W roku 1315 Ostrów Tumski został sprzedany władzom kościelnym i od tego czasu należał do biskupów. W roku 1382 Wacław IV, król czeski miał plany budowy na Ostrowie nowego zamku królewskiego z grubymi murami i dwoma wieżami, ale projekt nie doszedł do skutku. Na przełomie XV i XVI wieku zburzono niepotrzebny duchowieństwu stary zamek.

W czasie II wojny światowej Ostrów został w dużej mierze zniszczony. Najmniej uszkodzony został kościół św. Krzyża. W latach 70. i 80. XX wieku odbudowano m.in. cztery domy na podstawie projektu Edmunda Małachowicza. W południowej części Ostrowa pozostawiono jedynie kościół św. Marcina i resztkę murów zamkowych.

SendingUser Review


0
(0 votes)

Send message to moderator