Mosty w Stańczykach

4.4
Mosty w Stańczykach, Stańczyki, Polska
Opis:

Mosty w Stańczykach na Mazurach istnieją od blisko 100 lat. Mosty w Stańczykach na Mazurach mają 180 metrów długości i dochodzą do 36 metrów wysokości, posiadają także po pięć przęseł każdy. Miejscowość Stańczyki zlokalizowana jest w gminie Dubenniki.

Wieś jest historyczna, istnieje od XVII wieku. Od 1927 toku przebiegała przez nią linia kolejowa Gołdap-Żytkiejmy. W latach 1907-1923 wzniesiono mosty, które podobne są do rzymskich akweduktów. Są to dwa duże mosty wykonane z trwałego żelbetonu. Konstrukcje są lekkie, zdobione, ponieważ projektowali je włoscy budowniczy. Mosty noszą nieoficjalne miano „akweduktów północy”. Budowle kiedyś były częścią linii kolejowej.

W 1944 roku jednak linia kolejowa przestała działać. Później linia kolejowa została zdewastowana. Z mostów niedawno jeszcze skakano na bungee, ale dzisiaj stan techniczny mostów jest mizerny, dlatego skoki na bungee przestały być organizowane. Most południowy zbudowany jest z żelbetonu, a most północny częściowo wypełniają bale drewniane, dlatego jego stan techniczny jest gorszy.

Wiadukty zagrały kilka lat temu w filmie Ryś reżyserowanym przez Stanisława Tyma. Jest to przykład włoskiej architektury w Polsce. Dzisiaj mosty są w prywatnych rękach i można je zwiedzać płacąc za wstęp. W pobliżu mostów znajduje się aleja jarzębów szwedzkich. Pod mostami można zaparkować auto – dostępne są dwa parkingi, jeden płatny, a drugi nieodpłatny. Można zaparkować auto i wybrać się na zwiedzanie mostów oraz ich okolic.

Zapraszamy do zwiedzania tego wyjątkowego zabytku architektonicznego.

SendingUser Review


5
(1 vote)

Send message to moderator