Katowice to stolica województwa śląskiego oraz największe miasto Górnego Śląska. Założone zostało w XVI wieku, ale prawa miejskie zyskało 200 lat później. Katowice położone są na Wyżynie Śląskiej, a ich obszar charakteryzuje dość zróżnicowana rzeźba terenu. Geneza nazwy miasta nie jest do końca znana. Istnieją bowiem dwie teorie dotyczące jej pochodzenia. Jedna z nich mówi, że Katowice wywodzą się od Kata, który miał być pierwszym osadnikiem tych terenów. Według drugiej teorii nazwa miasta pochodzi od słowa „kąt” określającego miejsce położone na uboczu. Co ciekawe, w latach 1953 – 1956 dzisiejsze Katowice nosiły nazwę Stalinogrodu. Miało być to hołdem dla Józefa Stalina za jego zasługi dla Polski. Nazwę tę zniesiono w wyniku tzw. odwilży gomułkowskiej.

Najpopularniejszym obiektem Katowic jest oczywiście Spodek, w którym odbywają się najważniejsze imprezy kulturalne i sportowe. Hala zachwyca po zmroku iluminacją świetlną, dlatego będąc w Katowicach warto wybrać się na Aleję Korfantego w godzinach wieczornych. Historia Spodka nie jest długa, ale jeśli poszukujemy zabytkowych budowli również nie będziemy zawiedzeni. Najstarszy obiekt w Katowicach to drewniany kościół św. Michała Archanioła. Ponadto w Katowicach mieści się największy pomnik w Polsce, czyli Pomnik Powstańców Śląskich. Co istotne, ufundowany został przez mieszkańców stolicy w hołdzie poległym w trzech Powstaniach Śląskich. Na uwagę zasługuje również katowicki rynek, na którym można posiedzieć pod… palmami. Choć wielu Katowice kojarzą się z kopalniami i smogiem w rzeczywistości jest tam sporo terenów zielonych. Oprócz dwóch rezerwatów przyrody i kilkunastu parków w mieście znajduje się również wiele skwerów. Nie każdy wie o tym, że Katowice są najbardziej zalesionym miastem województwa śląskiego.

Spodek to niejedyne miejsce, w którym odbywają się imprezy kulturalne. Na uwagę zasługują również siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych czy nowoczesny gmach Biblioteki Śląskiej. Święto miasta odbywa się 11 września. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Wtedy to Katowice otrzymały prawa miejskie. W stolicy Górnego Śląska nie brakuje cyklicznych wydarzeń kulturalnych, na które zjeżdżają artyści i publiczność z całego kraju. Śląski Festiwal Jazzowy, Rawa Blues Festival czy przyciągający fanów muzyki elektronicznej Mayday Festiwal to tylko niektóre z katowickich imprez. Katowice kandydowały do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a hasło, które im przewodziło to „Miasto Ogrodów”. Katowice od lat nie kojarzą się już tylko z przemysłem i wielkimi kopalniami, ale również zielenią i ciekawymi imprezami kulturalnymi, których tam nie brakuje.

Sending
User Review
0 (0 votes)