Kielce to stolica i największe miasto województwa świętokrzyskiego. Położone jest u podnóży Gór Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Nazwa miasta wywodzi się od kłów znalezionych tam przez Mieszka – syna Bolesława Szczodrego. Przed wiekami brzmiała ona „Kiełce”. Legenda głosi, że 900 lat temu na terenach obecnych Kielc były lasy, w których polował ów Mieszko. Gdy zmęczony po polowaniu zasnął przyśniło mu się, że został napadnięty. Wówczas objawił mu się św. Wojciech, który nakreślił na ziemi wodny szlak. Po napiciu się wody Mieszko odzyskał siły – stąd nazwa kieleckiej rzeki. Natomiast na cześć św. Wojciecha postanowił wybudować tam gród z kościołem. W Kielcach do dziś mieści się kościół pw. św. Wojciecha będący najstarszą świątynią w mieście.

Kielce może nie należą do dużych miast, ale z pewnością można znaleźć tam wiele atrakcyjnych miejsc. Najbardziej reprezentatywną ulicą w mieście jest ul. Sienkiewicza zaczynająca się na placu Niepodległości przy dworcu kolejowym, a kończąca na placu Moniuszki. Po obu stronach deptaku znajduje się wiele zabytkowych budynków, m.in. liczne kamienice, Teatr im. Stefana Żeromskiego czy okazały gmach Banku Gospodarki Żywnościowej. Nieopodal ul. Sienkiewicza mieści się Rynek miejski, którego zabudowa pochodzi głównie z XVIII i XIX wieku. Jednym z ciekawszych kieleckich budowli jest mieszczący się na Placu Zamkowym Pałac Biskupów Krakowskich. Jest to najlepiej zachowana tego typu budowla z okresu wczesnego baroku w Polsce. Po zachodniej stronie Pałacu mieści się Ogród Włoski ze studnią i Basztą Prochową. Będąc w Kielcach warto odwiedzić również tamtejszy park miejski im. Stanisława Staszica. Mieści się tam staw z okazałą fontanną, wokół którego zawsze można spotkać mnóstwo Kielczan karmiących kaczki i gołębie. W parku znajduje się Pałac Tomasza Zielińskiego będący obecnie siedzibą Domu Środowisk Twórczych. Miejscem, do którego z chęcią przyjeżdżają zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi jest Muzeum Zabawek i Zabawy. Można poznać tam historię zabawek, którymi bawili się nasi rodzice, dziadkowie i tych, które dziś wciąż kochają dzieci. Ceny biletów uzależnione są od ilości osób oraz typu zwiedzania. W mieście można wybrać się na wycieczkę do rezerwatu przyrody „Kadzielnia”, w którym mieści się amfiteatr o tej samej nazwie. Jest to najbardziej znane tego typu miejsce Kielc, ale wielbiciele przyrody z chęcią odwiedzają również 4 inne rezerwaty: Karczówkę, Biesak – Białogon, Ślichowice oraz Wietrznię.

Kielce to nie tylko stolica, ale także ośrodek kulturalny województwa świętokrzyskiego. Organizowane są tam cyklicznie liczne festiwale i imprezy, m.in. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, Kielecki Festiwal Tańca, OFF Fashion czy Święto Kielc.

Sending
User Review
0 (0 votes)