Kraków i Nowa Huta – śladami komunizmu

Strona główna » Kraków i Nowa Huta – śladami komunizmu

Wycieczka po Krakowie i Nowej Hucie śladami komunizmu 

Wycieczkę tę rozpoczynamy na skrzyżowaniu Alei Trzech Wieszczy z ulicami Focha i Piłsudskiego, gdzie na rogu mieści się kultowy komunistyczny Hotel Cracovia, niestety od kilkunastu lat nieczynny i służący jako przestrzeń reklamowa. Tuż obok hotelu mieści się  modernistyczne Kino Kijów, działające do dzisiaj od otwarcia w 1967 roku, znane z futurystycznego wyglądu i dużego oszklenia budynku. Z tego powodu uznawane jest za arcydzieło architektury socrealistycznej i modernistycznej w Krakowie.

Po krótkim spacerze znajdziemy się pod najstarszym domem towarowym który przetrwał z powodzeniem do dzisiaj, czyli pod Jubilatem, mieszczącym się tuż obok Wawelu. Mimo średnio pasującego tutaj stylu architektonicznego, ciężko sobie wyobrazić tę okolicę bez niego przy Alejach Trzech Wieszczy.

Następnie przemieszczamy się pod futurystyczny budynek Hotelu Forum, wybudowanego w 1989 roku po jedenastu latach budowy. Był to wówczas najnowocześniejszy obiekt hotelarski w Krakowie, który robił wrażenie na swoich gościach nowoczesnymi windami, pełną automatyzacją i telefonami w każdym pokoju. Niestety, hotel, mimo idealnej lokalizacji w centrum miasta naprzeciwko Wawelu, był zbyt drogi w utrzymaniu i w związku z tym został on zamknięty pod koniec 2002 roku, a obecnie służy jako... Najdłuższy w Polsce billboard.

Kontynuując podróż wzdłuż Alei dojdziemy do Ronda Matecznego, skąd widać masywna, modernistyczną bryłę Hali Korona, mieszczącej arenę sportową i basen miejski. Budynek ten został oddany do użytku w 1960 roku i do dziś służy mieszkańcom Krakowa jako obiekt rekreacyjny położony w dzielnicy Podgórze.

Zobacz ciekawostki na temat Krakowa

Stamtąd jedziemy bezpośrednio do Nowej Huty na Plac Centralny im. Ronalda Reagana, stanowiący trzon całej dzielnicy robotniczej i jej urbanistyczny środek. Z Placu Centralnego rozchodzą się niemal promieniście szerokie aleje dwupasmowe z liniami tramwajowymi pośrodku, co było bardzo nowoczesnym rozwiązaniem w latach 50. XX wieku. Na środku placu stał niegdyś wielki pomnik Włodzimierza Lenina, dziś oczywiście nieobecny. Na południowym brzegu placu mieści się Nowohuckie Centrum Kultury oraz Muzeum PRL, które zwiedzamy by w zabawny sposób przybliżyć nam realia krakowskiej komuny poprzez pokazy audiowizualne i wystawy.

Najważniejszą arterią Nowej Huty jest Aleja Solidarności, którą docieramy z Placu Centralnego do gmachów administracji Huty Sendzimira (niegdyś Lenina). Te dwa bliźniacze budynki ukończone w 1955 roku są lokalnie nazywane Watykan i Pałac Dożów że względu na nawiązania do słynnych włoskich pałaców renesansowych. W drodze z gmachu Kombinatu, którego można zwiedzać tylko za wcześniejszym uzgodnieniem władz huty, kierując się w stronę Placu Centralnego po prawej stronie mijamy tereny zielone – łąki nowohuckie wraz ze sztucznym stawem, stanowiące ulubiony teren rekreacyjny mieszkańców osiedla.

Stamtąd niedaleko jest już do dzielnicy Krzesławice, gdzie mieści się dworek Jana Matejki, należący wcześniej do Hugo Kołłątaja, a ten drewniany budynek został wzniesiony w XVIII wieku i stoi tam do dziś w bardzo dobrym stanie. Wracając stamtąd do Nowej Huty koniecznie zaglądamy na Osiedle Wandy, gdzie znajduje się najstarszy blok mieszkalny w Nowej Hucie, który został ukończony w 1949 roku jako pierwszy budynek na osiedlu. Spod bloku dodajemy się do dzielnicy Bieńczyce, gdzie stoi najważniejszy kościół Nowej Huty, kościół Arka Pana, wybudowany po wielu protestach mieszkańców którzy byli pozbawieni świątyni w okresie komunistycznym. To tutaj papież Jan Paweł II odprawiał mszę polowe pod wielkim, drewnianym krzyżem apelując do komunistycznych władz o budowę kościoła w katolickim Krakowie. Tutaj wycieczka dobiega końca.

Inna wycieczka po Krakowie? Kliknij tutaj!

Found 9 listings
Addres:
Kino Kijów.Centrum, aleja Zygmunta Krasińskiego, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Addres:
Jubilat, aleja Zygmunta Krasińskiego, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Addres:
Forum Przestrzenie, Marii Konopnickiej, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Addres:
Huta im. T. Sendzimira, Ujastek, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Oceń wycieczkę
Sending
User Review
0 (0 votes)
By |2018-02-04T14:13:20+00:00Luty 2nd, 2018|Categories: Kraków, małopolskie, podróże po Polsce, wycieczki|

About the Author: