Wycieczka po Starym Mieście i Drodze Królewskiej

Wycieczka zaczyna się na krakowskich plantach pod najbardziej charakterystyczną ich budowla, czyli Barbakanem, piętnastowieczną budowlą która stanowiła najbardziej północna część fortyfikacji Starego Miasta i obronę północnej Bramy Floriańskiej. Następnie zwiedzamy kultową Bramę Floriańską z ołtarzem cudownej Matki Boskiej Piaskowej wewnątrz bramy.

Na zachód od Bramy znajduje się Muzeum Czartoryskich, skupiające w swoich zbiorach m.in.

Następnie kierujemy się jedną z najważniejszych arterii pieszych Starego Miasta, ulicą Floriańską, w stronę Rynku Głównego. Po drodze podziwiany mnogość zabytkowych kamienic, m.in. kamienicy Pod Murzynami, Pod Aniołkami, Ciechanowska oraz hotel „Pod Różą”, w których gościło mnóstwo znamienitych postaci z historii Polski.

Pod numerem 41, po lewej stronie idąc w stronę Rynku, mieści się Dom Jana Matejki, obecnie oddział muzealny, w którym można obejrzeć mieszkanie wybitnego artysty i wiele eksponatów związanych z malarzem. Niewiele dalej, pod numerem 25, znajduje się Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, interesujące zwłaszcza miłośników medycyny.

Na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie zwiedzamy pomnik Adama Mickiewicza, stojący nieopodal najstarszy kościół w mieście – kapliczkę Świętego Wojciecha oraz wchodzimy do średniowiecznego centrum kupieckiego Sukiennice, w którym przeznaczamy 30 minut na zakupy.

Po wyjściu z Sukiennic udajemy się do wnętrza Bazyliki Mariackiej, zwiedzamy piękne wnętrze i przede wszystkim ołtarz główny z tryptykiem Wita Stwosza, największej nastawy ołtarzowej w Europie z 1489 roku. Opcjonalnie przy dobrej pogodzie wchodzimy na taras widokowy wieży mariackiej liczący 54 metry nad poziomem Rynku, skąd też grany jest słynny krakowski hejnał. Tuż obok kościoła mieści się Plac Mariacki z szeregiem zabytkowych kamienic oraz malutkim kościołem Świętego Bartłomieja.

Sam Plac Mariacki oddziela Rynek Główny od Małego Rynku, niegdyś nazywanego Rzeźniczym że względu na odbywające się tam targi mięsa i wszechobecne jatki. Na Małym Rynku można podziwiać szereg zabytkowych kamienic oraz mały kościół Świętej Barbary.

Opuszczając bazylikę idziemy do krakowskich podziemi, gdzie można zobaczyć piwnice dawnych kupców małopolskich oraz nawet kości ludzi grzebalnych w okolicach bazyliki mariackiej. Muzeum ponadto ukazuje kilkaset eksponatów wydobytych podczas prac archeologicznych pod płytą Rynku.

Wychodząc z Rynku należy zobaczyć także wysoką wieżę dawnego ratusza miejskiego (wyburzonego w 1820 roku), w której podziemiach wieczorami odbywają się spotkania kulturalne oraz zerknąć na pobliską ulicę Bracką, rozsławioną piosenką Grzegorza Turnaua o tym samym tytule.

Żegnając się z Rynkiem należy skierować się na ulicę Grodzką, jedną z najważniejszych ulic średniowiecznego Krakowa, łączącą Rybek Główny z zamkiem na Wzgórzu Wawelskim. W jej najbliższym otoczeniu znajduje się wiele istotnych obiektów Starego Miasta. Skręcając s pierwszą ulicę po lewej stronie, ul. Dominikańska, dojdziemy do klasztoru Ojców Dominikanów, odznaczający się bogatą gotycką architekturą i wieloma cennymi kaplicami i nagrobkami począwszy od XIII wieku. Warto tutaj wejść zwłaszcza na koncert scholi i chórów, jedne z najciekawszych wykonań w Krakowie.

Kontynuując podróż Grodzką ulicą po lewej naszej lewej stronie zobaczymy kościół Pw. Świętego Andrzeja, imponującą romańską świątynię z XI wieku, a obok niego mieści się dużo większy kościół Świętych Piotra i Pawła, mieszczący w swoich murach wahadło Foucaulta, najdłuższe w Polsce (46,5 metra), którego ruch można obserwować na czwartkowych pokazach.

Dochodząc do końca ulicy Grodzkiej po lewej stronie widać masywny budynek Arsenału królewskiego, natomiast naprzeciwko niego, u podnóża Wawelu, można ujrzeć niewielki kościół dominikański Świętego Idziego wraz z umieszczonym obok krzyżem katyńskim.

Skręcając w prawo w ulicę Podzamcze po naszej lewej stronie rozpościera się ogromną budowla obronną, czyli zamek królewski na Wawelu. Warto wejść do niego długim i dość stromym podejściem do bramy głównej, by znaleźć się na dziedzińcu, mając po swojej lewej stronie Katedrę Wawelską.

Zobacz ciekawostki na temat Krakowa

 

Bazylika archikatedralna pw. Św. Wacława i Stanisława stanowi najważniejszą krakowską świątynię katolicką oraz miejsce pochówku wielu królów Polski i znamienitych postaci z życia naszego kraju. Wizyta w krypcie katedralnej to żelazny punkt każdej wycieczki po Krakowie. Jedną z 19 istniejących kaplic katedry, Zygmuntowską, od strony dziedzińca zamku zwieńcza ogromną złota kopuła. Sama kaplica stanowi jeden z przykładów florenckiej architektury renesansowej, a w jej wnętrzu spoczywają szczątki królów Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta. Na szczycie wieży katedralnej znajduje się Dzwon Zygmunta, ufundowany przez króla Zygmunta I Starego i wykonany w 1520 roku. Obecnie rozbrzmiewa on tylko podczas najważniejszych wydarzeń w kraju oraz podczas około 30 świąt narodowych i kościelnych.

Zamek Wawelski stanowi największą konstrukcję zamkową w Polsce i był siedzibą królów naszego kraju do momentu przeniesienia stolicy do Warszawy pod koniec XVIII wieki. Ta trzynastowieczna konstrukcja odznacza się znacznym przepychem w środku w salach królewskich oraz bogactwem drobnych detali. Na wewnętrznym dziedzińcu ponoć znajduje się nawet czakram energii, pod jednymi mosiężnymi drzwiami po lewej stronie od wejścia na dziedziniec. Pod samym zamkiem, w ziemi pod murami obronnymi znajduje się Smocza Jama, w której według legend mieszkał Smok Wawelski, pokonany podstępem przez mężnego Szewczyka Dratewkę z użyciem wypchanej siarką owcy. Obok rzeczywiście istniejącej Jamy, do której można wejść w okresie letnim, mieści się metalowy pomnik Smoka, ziejący ogniem w odstępie kilku minut.

Z murów obronnych Wawelu rozciąga się wspaniały widok na najbardziej znane zakole Wisły w kraju, gdzie wycieczka na swój koniec.

Inna wycieczka po Krakowie? Kliknij tutaj!

Znaleziono 18 atrakcje
Barbakan to fortyfikacja miejska Krakowa, położona nieopodal Rynku Głównego. Zbudowano go w stylu gotyckim, na rozkaz króla Jana Olbrachta, w latach 1498-1499. Jego średnica [...]
Barbakan Krakowski, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Zaraz obok Barbakanu znajdziemy Bramę Floriańską, której powstanie datuje się na XII/XIV wiek.  Posiada ona basztę i jest pozostałością po murach obronnych otaczających Kraków.  [...]
Brama Floriańska, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Muzeum Książąt Czartoryskich to miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. Jest to jedno z najstarszych muzeów w Krakowie, ufundowane przez rodzinę Czartoryskich. Pierwsze zbiory [...]
Muzeum Czartoryskich w Krakowie, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Hotel „Pod Różą” to najstarszy hotel w Krakowie, położony na Starym Mieście, na ulicy Floriańskiej.  Posiada on cztery piętra i mieści się w dawnym [...]
Hotel Pod Różą, Floriańska, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Dom Jana Matejki, czyli muzeum poświęcone temu wybitnemu polskiemu malarzowi, zostało założone w dwa lata po jego śmierci, czyli w roku 1895. Znajduje się [...]
Floriańska 41, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Na Rynku Głównym, naprzeciw wejścia do Kościoła Mariackiego, znajdziemy pomnik słynnego, polskiego wieszcza - Adama Mickiewicza. Został zaprojektowany przez Teodora Rygiera i mierzy 10 [...]
Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie, Rynek Główny, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Jeden z symboli Krakowa - Sukiennice, został wybudowany w 1257 roku, z polecenia księcia Bolesława Wstydliwego. Jednak to, co widzimy obecnie, niczym nie przypomina [...]
Sukiennice, Rynek Główny, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Popularny Kościół Mariacki, a właściwie Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jest dla wielu osób znany głównie z legendy o hejnaliście. Został zbudowany na [...]
Bazylika Mariacka, plac Mariacki, Kraków, Polska, Kraków, małopolskie
Znajdujący się na Rynku Głównym, malutki kościół, został postawiony na pamiątkę tego, że (jak głosi legenda) w tym miejscu kazania głosił Święty Wojciech.  Jego [...]
Kościół Św. Wojciecha, Kraków, Polska, małopolskie
Oceń wycieczkę
Sending
User Review
0 (0 votes)