Łańcut to miasto powiatowe położone w województwie podkarpackim. Miasto ma długą i bogatą historię, a jego założycielem był król Kazimierz Wielki. Choć Łańcut nie należy do dużych miast, turyści chętnie je odwiedzają głównie ze względu na zamek, który jest jego najpopularniejszym zabytkiem i atrakcją turystyczną.

Zamek w Łańcucie należy do najpiękniejszych tego typu rezydencji w naszych kraju. Wybudowany został w XIV wieku. Drewnianą wówczas budowlę ufundowała rodzina Pileckich. Został zniszczony na początku XVII wieku, ale na jego miejscu szybko powstała nowa rezydencja z inicjatywy rodu Stadnickich. Jednak nie bez powodu jest on nazywany zamkiem Lubomirskich i Potockich. To właśnie wtedy, gdy właścicielem był Stanisław Lubomirski nastąpiła największa rozbudowa obiektu. Dziś zamek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Znajdują się tam piękne sale z oryginalnym wyposażeniem, m.in. Sala Balowa, Teatr Dworski czy Jadalnia Wielka. Zamek otoczony jest parkiem w stylu angielskim. Wnętrza można zwiedzić po wcześniejszej rezerwacji, choć w przypadku zwiedzania indywidualnego nie jest ona konieczna.

Zamek nie jest jedyną atrakcją miasta. Będąc w Łańcucie warto odwiedzić Muzeum Gorzelnictwa, które udostępnia swoje zbiory grupom zorganizowanym po wcześniejszej rezerwacji. W Łańcucie odbywa się również Festiwal Muzyczny skupiający się głównie na muzyce kameralnej. Jego organizatorem przez lata był Bogusław Kaczyński.

Sending
User Review
0 (0 votes)