Łódź to miasto położone w centralnej Polsce, stolica województwa łódzkiego, jeden z ważniejszych ośrodków akademickich i przemysłowych w kraju. Jeszcze przed rokiem 1989 Łódź była centrum przemysłu włókienniczego. Z tego powodu do dziś nazywana jest „polskim Manchesterem”. W tamtych latach miasto było również najważniejszym ośrodkiem dla przemysłu filmowego. Choć dziś nie powstaje tam aż tak wiele filmów wciąż działa słynna łódzka „Filmówka”. Łódź to także trzecie miasto w Polsce co do liczby ludności, a czwarte pod względem powierzchni. Na pochodzenie nazwy miasta istnieje kilka teorii. Jedna z nich mówi o szlacheckim nazwisku „Łodzic”, od  którego ma się wywodzić nie tylko nazwa, ale także herb miasta. Według innej hipotezy „Łódź” wzięła się od „Włodzisława”, czyli staropolskiego imienia męskiego. Niektóre źródła twierdzą, że nazwa miasta wywodzi się po prostu od łodzi, będącej wodnym środkiem komunikacji.

Łódź pełna jest zabytkowych obiektów, których duża część związana jest z przemysłem. Nie bez powodu Prezydent RP Bronisław Komorowski w 2015 roku wpisał krajobraz miasta na listę „Pomników historii”, uznając je za „wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego”. Spośród obiektów przemysłowych duże wrażenie robi mieszcząca się przy ul. Piotrkowskiej Biała Fabryka Ludwika Geyera, w której obecnie znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Oczywiście punktem obowiązkowym wizyty w Łodzi jest sama ulica Piotrkowska będąca jednym z najpiękniejszych polskich deptaków. Na odcinku Piotrkowskiej między pasażem Rubinsteina a ulicą 6 Sierpnia znajduje się słynna Aleja Gwiazd, w której swoje gwiazdy mają m.in. Stanisław Bareja, Gustaw Holoubek, Agnieszka Holland czy Juliusz Machulski. Zarówno dużym, jak i małym z pewnością spodoba się „Łódź Bajkowa”, czyli szlak turystyczny śladami pomników postaci z bajek dla dzieci. Ci, którzy chcą zobaczyć przemysłową Łódź sprzed lat powinni wybrać się na Księży Młyn. Jest to dzielnica, która przetrwała w niemal idealnym stanie od czasów rozkwitu łódzkiego przemysłu. Łódź pełna jest również terenów zielonych. W mieście można pospacerować po 30 parkach. Ponadto znajduje się tam ZOO, palmiarnia oraz ogród botaniczny.

Miasto nie bez powodu określane jest mianem „HollyŁódź”. Działająca tu niegdyś Wytwórnia Filmów Fabularnych odpowiadała za realizację większości polskich produkcji filmowych. Do dziś sprawnie funkcjonuje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, w której pierwsze kroki stawiali najwięksi polscy aktorzy czy reżyserzy, m.in. Roman Polański, Jan Machulski czy Andrzej Wajda. Łódź to miasto, które swoje miejsce znalazło w sztuce. To ono jest jednym z bohaterów „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta oraz tytułowym bohaterem wiersza „Łódź” Władysława Broniewskiego.

Sending
User Review
3 (1 vote)