Mniej znane oblicze Warszawy

Być może to już kolejny raz kiedy jesteś w Warszawie. Najważniejsze punkty, takie jak Zamek Królewski czy Muzeum Narodowe masz już odhaczone i chciałbyś zobaczyć stolicę z trochę innej strony. Wybierz się zatem z nami na wycieczkę po obiektach mniej znanych oraz tych, o których już zapewne słyszałeś, ale nie miałeś okazji ich odwiedzić.

Nasza propozycja to punkty dość mocno rozsiane po mapie Warszawy – tak, aby każdy, kto jest choćby przejazdem, mógł zwiedzić jedno czy dwa miejsca. Jeśli jednak chcielibyście naszą wycieczkę zrobić w jeden dzień – to będzie to trudne. Zwłaszcza, jeżeli chcemy w jakimś miejscu dłużej zostać i skorzystać z jego dobrodziejstw. Dlatego też dla ułatwienia podamy ile czasu można spędzić w konkretnej destynacji – każdy sam zdecyduje, czy chce zobaczyć ten punkt, czy może go pominąć. Polecamy również zaopatrzyć się w kartę miejską, bądź bilety – niekiedy odległości są naprawdę spore. Zatem ruszajmy!

Zaczynamy bardzo przyjemnie i nieco oddaleni od centrum, bowiem wybieramy się na ulicę Mińską 24, gdzie znajduje się Neon Muzeum. To miejsce, w którym są zebrane szyldy wiszące w powojennej Warszawie. To nie lada gratka dla chcących sobie przypomnieć jak dawniej oznaczano sklepy i inne lokale – na pewno wiele osób wciąż do nich tęskni, szczególnie biorąc pod uwagę na wszechobecną reklamę, która zasłania budynki współcześnie. Spędzimy tam około godziny.

Do następnego punktu musimy podjechać komunikacją miejską, bowiem do Zamku Ujazdowskiego mamy do pokonania 5,5 kilometra. W położonym nieopodal Łazienek Królewskich zamku mieści się obecnie Centrum Sztuki Współczesnej. To z kolei gratka dla osób, które kochają sztukę – praktycznie zawsze można trafić tutaj na ciekawą wystawę. Sam budynek również imponuje – zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym, z białymi ścianami, imponująco odznacza się na tle przyrody. Spędzimy tu około dwóch godzin, chyba, że nie będziemy korzystać z oferty kulturalnej.

Muzeum Wojska Polskiego to obiekt położony od Zamku Ujazdowskiego o niecałe dwa kilometry, więc można tu dojść w dwadzieścia minut. Jednak trasa będzie wieść przez parki, więc może się wydłużyć. Jest to muzeum, które z pewnością trzeba zobaczyć – zgromadzono tutaj bardzo ciekawe eksponaty, takie jak szable królów polskich czy chorągwie. Na zewnętrz obejrzymy sprzęt wojskowy, taki jak samoloty czy samochody wojenne. Zarezerwujmy sobie tutaj około trzech godzin na zwiedzanie.

Polska gola! Czyli czas na najsłynniejszy polski stadion – Stadion Narodowy. Ponownie czeka nas dwukilometrowy spacer, bądź korzystanie z komunikacji miejskiej. Możemy wejść na trybuny czy też do szatni, wszystko zależy jaką trasę wybierzemy. Godzinne zwiedzanie powinno wystarczyć, by zobaczyć ciekawe miejsca czy zrobić sobie zdjęcie na tle trybun. Z tego też miejsca zobaczymy nasz następny cel – Centrum Nauki Kopernik – wystarczy przejść przez Wisłę.

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, gdzie z pewnością powinniśmy sobie zarezerwować więcej czasu. Możemy tam bawić się przez kilka godzin – czasami cały dzień. A to dlatego, że nauka jest tam przedstawiona w tak przystępny i ciekawy sposób. Mamy tam kilka sekcji, gdzie będziemy mogli wykonywać rożne eksperymenty i zdobywać wiedzę na temat otaczającego nas świata. Wśród doświadczeń można spotkać: sprawdzian jak sugerujemy się odpowiedziami innych, jak działa dźwięk, jak zmienia się nasze tętno po przejściu pewnego tunelu i wiele innych.

Żydzi to naród, który przez wieki zamieszkiwał Polskę – nic więc dziwnego, że powstało ogromne muzeum, które dokumentuje ich dzieje. POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich to nowoczesna placówka kulturalna, podzielona na sekcje, każda poświęcona innemu zakresowi dziejów. Znajdziemy tam galerie: Las, Pierwsze spotkania, Paradisus ludaeorum, Miasteczko, Wyzwania nowoczesności, Na żydowskiej ulicy, Zagłada czy Powojnie. Przejście całej wystawy zajmie nam od dwóch do trzech godzin.

Zbliżamy się powoli do końca naszej wycieczki – zostały nam tylko dwa obiekty. Na nasze szczęście są one położone blisko siebie. Z muzeum POLIN najpierw potrzebujemy dwadzieścia minut na przejście do Kościoła Stygmatów św. Franciszka – znajdziemy tam dzieła rzeźbiarzy: Andreasa Schlutera i Bartłomieja Bernatowicza, obrazy malarza Claude Callota. W kościele znajdują się także relikwie świętego Witalisa.

A teraz czas na nasz ostatni przystanek, oddalony zaledwie pięć minut drogi od kościoła. Specjalnie zostawiliśmy go na sam koniec, aż się ściemni, bowiem to Multimedialny Park Fontann. To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić po zmroku. Wtedy bowiem następuje niezwykły spektakl wody i światła, który przyciąga mnóstwo osób.

Nasza wycieczka dobiegła końca. Obiektów było sporo, ale to daje szansę każdemu, by znalazł coś dla siebie. Zarówno miłośnik historii, nauki czy sportu wybierze sobie coś z powyższej listy. Jednak warto pamiętać, by nie skreślać pewnych miejsc już na starcie – być może zakochamy się w czymś nowym, a nawet znajdziemy kolejną pasję?

Oceń artykuł
Sending
User Review
2 (1 vote)