Śnieg, białe szaleństwo, a później ogrzewanie się przy kominku z kubkiem herbaty (tudzież innego napoju) i podziwianie ośnieżonych szczytów – to, co dla jednych jest opisem idealnego zimowego wypoczynku, dla innych brzmi jak relacja z nierealnej wyprawy na koło podbiegunowe. Na szczęście Polska zimą proponuje moc atrakcji zarówno dla zwolenników – wydawałoby się najbardziej oczywistego – aktywnego wypoczynku w górach jak i dla osób, które szukają wówczas dla siebie ofert innego rodzaju.

W niniejszym artykule przedstawimy liczne propozycje spędzania zimowej pory roku w naszym kraju. Pojawią się więc atrakcje oczywiste – żeby nie powiedzieć banalne – bez których wielu rodaków nie wyobraża sobie udanych ferii. Będzie jednak również mowa o miejscach i zajęciach, które na pierwszy rzut oka mogą być zupełnym zaskoczeniem. W pierwszej części artykułu przygotowaliśmy propozycje związane z górami, nartami i wszystkim, co mniej lub bardziej się z nimi wiąże. Drugi podrozdział to nadal góry, ale już dla tych, którzy uwielbiają ich klimat, ale niekoniecznie przepadają za szusowaniem po stokach. W kolejnej części artykułu przenosimy naszych czytelników z dala od wyżyn i wzniesień, ale szukamy tam dla nich jednak typowo górskich zimowych atrakcji. Ostatnie propozycje są natomiast zupełnie niezwiązane z klimatem gór – to atrakcje dla niektórych zupełnie nieoczywiste, a nawet zaskakujące.

Góry

 Miejsca uwielbiane przez wielu za swoje piękno i swój majestat. Wzbudzające podziw, zachwyt, ale jednocześnie respekt. Od wiosny do jesieni oblegane przez zwolenników wielogodzinnych pieszych wędrówek z plecakiem. Zimą natomiast przyciągające amatorów białego szaleństwa, zmierzających z nartami pod pachą w kierunku wyciągów. Kiedy myślimy o feriach zimowych jako pierwsze w naszej głowie pojawiają się właśnie góry i wszystkie atrakcje z nimi związane. W poniższej części artykułu przyjrzymy się im bliżej, a także zaproponujemy ciekawe alternatywy dla osób, które niekoniecznie chcą szaleć na śniegu.

Zima i góry dla wielu osób oznaczają jedno – narty, ewentualnie snowboard. Mamy to szczęście, że nie brakuje u nas stoków i możemy zażywać białego szaleństwa bez wyjeżdżania poza granice ojczyzny. Nasze kurorty nie są może aż tak rozwinięte jak chociażby te alpejskie, ale z roku na rok oferują turystom lepsze warunki i więcej atrakcji. Poniżej prezentujemy kilka propozycji dla tych wszystkich, którzy cenią sobie typowy zimowy i aktywny wypoczynek w naszych górach.

Tatry – najpopularniejsze miejsce na białe szaleństwo

Bywa tu tłoczno, głośno, drogo i banalnie, ale i tak Tatry, a w nich przede wszystkim Zakopane, cieszą się niesłabnącą popularnością jako miejsce zimowego wypoczynku. Najbardziej znane trasy zjazdowe dla narciarzy i snowboardzistów znajdują się na Kasprowym Wierchu oraz na Nosalu. Inne równie popularne punkty to Polana Gubałówka czy Polana Szymoszkowa. Zarówno wprawieni sportowcy jak i amatorzy znajdą miejsca i trasy o odpowiednim stopniu trudności. Po szaleństwach na stokach można w Zakopanem wybrać się na najbardziej znaną chyba w Polsce ulicę – Krupówki – gdzie przy dźwiękach (niekoniecznie góralskiej) muzyki można do woli zajadać się (też nie zawsze lokalnymi) potrawami czy też nabywać kolejne pamiątki do swoich kurzących się na meblach kolekcji.

murowaniec_tatry_hala_gasienicowa
Murowaniec – Hala Gąsienicowa, Tatry

Osobom, które nie wyobrażają sobie zimowych ferii bez Tatr, ale niekoniecznie chcą wybierać się do zatłoczonego Zakopanego, śmiało polecić można położone nieopodal mniejsze miejscowości. Znane i cenione przez amatorów białego szaleństwa są z pewnością Bukowina Tatrzańska i Białka Tatrzańska, ale na popularności zyskuje również Małe Ciche czy też Witów. Można tam również cieszyć się z dobrej infrastruktury narciarskiej, hoteli, pensjonatów i punktów gastronomicznych, a wszystko to osadzone jest w nieco spokojniejszej atmosferze.

Kurorty u stóp Śnieżki i Szrenicy

Sudety to miejsce, w którym ofertę dla siebie znajdą zarówno zwolennicy nart zjazdowych jak i biegowych. To również miejsce, w którym toczy się nieoficjalna walka między Karpaczem a Szklarską Porębą o miano zimowej stolicy tego rejonu górskiego w naszym kraju. Stoki narciarskie zlokalizowane w Sudetach, zwłaszcza te skupione w okolicy Karpacza i Szklarskiej Poręby, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Na zboczach Śnieżki i Szrenicy znajdują się trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Bardzo popularny jest jednak również zlokalizowany w paśmie Gór Orlickich – Zieleniec.

W ośrodku tym, charakteryzującym się specyficznym mikroklimatem zbliżonym do alpejskiego, pokrywa śnieżna utrzymuje się nawet do 150 dni w roku. Warto dodać, że wszystkie większe ośrodki zimowe w Sudetach mają interesującą i szeroką ofertę wypoczynkową i gastronomiczną dla turystów zmęczonych po całodziennych szaleństwach na stokach.

A może jednak Beskidy?

Wisła, Szczyrk, Istebna, Ustroń, Korbielów – to najpopularniejsze miejscowości na zimowy wypoczynek w Beskidach. Region ten, pod względem oferty zimowej dla turystów, rozwija się coraz prężniej i coraz śmielej też konkuruje z Tatrami i Sudetami. Tamtejsze stoki zlokalizowane na Skrzycznem, Czantorii czy wreszcie Pilsku – będącym najwyższą w Polsce po Kasprowym Wierchu górą, z której można zjeżdżać na nartach – oferują różnorodne i interesujące trasy.

Zerknij rownież na zestawienie kurortów zimowych w Polsce.

A co w przypadku, kiedy marzą nam się ferie w górach, ale nie chcemy bądź nie możemy jeździć na nartach? Czy jest sens się tam w ogóle wybierać? Oczywiście, że tak. Góry zimową porą mają bowiem wiele ciekawych propozycji również dla osób, które wolą od stoków trzymać się z daleka.

Szlaki, schroniska, wycieczki…

Nasze góry dają możliwość zorganizowania wielu ciekawych zimowych wycieczek i to niekoniecznie wyłącznie dla wprawionych piechurów. Istnieje bowiem wiele szlaków, na których świetnie poradzą są również „niedzielni” turyści. Można miło spędzić czas podziwiając po drodze górskie ośnieżone szczyty, słysząc skrzypiący śnieg pod nogami i popijając ciepłą herbatkę w klimatycznych i przyjaznych schroniskach.

murowaniec_tatry_hala_gasienicowa

Schronisko Samotnia

 

Wśród tych ostatnich wymienić można chociażby Schronisko Samotnia w Sudetach, Chatkę Puchatka w Bieszczadach czy też znane chyba wszystkim Schronisko nad Morskim Okiem w Tatrach.

Może zainteresuje Cię również zestawienie klimatycznych schronisk górskich w Polsce

Zimą po zdrowie – zimowe uzdrowiska

W górach zlokalizowanych mamy całkiem sporo uzdrowisk, które zapraszają do siebie także zimową porą. Można tam korzystać wówczas, w nieco spokojniejszej atmosferze niż latem, z zabiegów leczniczych i wszelkich innych sanatoryjnych uroków, podziwiając przy tym dostojeństwo i niezwykły klimat górskich miasteczek zimą. Jednym z takich miejsc jest z pewnością Krynica-Zdrój ze swoimi wodami leczniczymi i licznymi atrakcjami dla turystów także w porze zimowej.

Kolejki, czyli zaśnieżone szczyty z innej perspektywy

Jeżeli chcemy podziwiać piękno zaśnieżonych górskich szczytów z ciekawej perspektywy to z pewnością warto wybrać się w podróż jedną z wielu dostępnych u nas górskich kolejek. Podczas takiej wyprawy szybko i efektownie wzniesiemy się na spore wysokości, z których dane nam będzie zobaczyć znacznie więcej niż z najbardziej urzekającej nawet doliny.

Mamy do wyboru na przykład najpopularniejszą polską kolej linową wiodącą na Kasprowy Wierch, kolej linowo-terenową „Żar” w Beskidzie Małym czy też kolej gondolową „Stóg Izerski” w okolicach Świeradowa-Zdroju.

Podróże po śniegu (ale nie na nartach)

A gdyby tak jednak zaryzykować większy kontakt ze śniegiem niż tylko lepienie bałwana? Nie trzeba od razu ubierać nart i szusować po stokach. Do wyboru mamy jeszcze wiele innych możliwości. Jedną z nich jest z pewnością kulig: konie, sanie, śpiewy, ciepłe pledy chroniące przed chłodem, pochodnie rozświetlające mrok i ośnieżoną drogę… Tego rodzaju wyprawy organizowane są w większości górskich kurortów i stanowią nie lada gratkę dla spragnionych wiatru we włosach turystów. Tym, którym potrzeba więcej adrenaliny, górale zapewniają przejażdżki skuterami śnieżnymi jak również psimi zaprzęgami.

Ciepło, cieplutko – wody termalne

Kiedy zechcemy uciec przed górskim wiatrem, śniegiem czy mrozem i zaszyć się w przyjemnym klimacie, możemy wykupić bilet do jednego z wielu basenów. Część z nich to obiekty z wodą termalną, która ma właściwości lecznicze i oczywiście relaksacyjne. Najbardziej znane tego typu miejsca położone w górach to: Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej, Aqua Park Zakopane, Terma Bania w Białce Tatrzańskiej oraz Gorący Potok w Szaflarach.

Daleko od gór

Zimowy wypoczynek w Polsce możemy spędzić również z dala od gór i absolutnie nie będzie to oznaczało nudy. Poniżej przedstawiamy propozycje dla osób, które nie chcą lub nie mogą wybrać się w najwyżej położone części naszego kraju. Mamy dla nich zarówno oferty związane z zimowym szaleństwem na nartach jak i te, które z szusowaniem nie mają nic wspólnego.

Aktywny wypoczynek na nartach czy też desce snowboardowej możliwy jest w Polsce nie tylko w górach, a to za sprawą sztucznych stoków narciarskich, które spotkać możemy zarówno w dużych miastach jak i nawet nad Bałtykiem. Oczywiście nie będziemy mogli tutaj podczas szusowania podziwiać pięknych górskich widoków, a po zejściu z trasy cieszyć się wyjątkowym klimatem lokalnych karczm i pensjonatów. Na szczęście przecież nasze mięśnie będą tak samo zmęczone, a poziom endorfin w naszej krwi tak samo wysoki jak w przypadku białego szaleństwa na południu kraju.

Łysa Góra w Sopocie

Łysa Góra w Sopocie to wzniesienie o wysokości 110 m n.p.m. zlokalizowane blisko słynnej Opery Leśnej. Znajdująca się tam stacja narciarska zaprasza do korzystania z uroków zimy, a ponadto do podziwiania wyjątkowej panoramy Gdańska i Sopotu oraz Zatoki Gdańskiej. Można tam podszkolić swoje umiejętności zjazdowe pod czujnym okiem instruktorów, a na dole skosztować smacznego jedzenia w klimatycznych wnętrzach.

Skimondo Gdańsk

Gdańsk jest kolejnym miejscem na mapie Trójmiasta, w którym możemy do woli korzystać z białego szaleństwa i to w dodatku… pod dachem. Znajduje się tutaj bowiem Skimondo – kryty sztuczny stok narciarski czynny przez cały rok. Wszyscy amatorzy nart i snowboardu mogą tu zarówno stawiać swoje pierwsze kroki w tych sportach jak i doskonalić swoją technikę i styl. Czeka na nich specjalny sztuczny stok zbudowany w oparciu o symulator narciarski.

Szczecińska Gubałówka

W Szczecinie, z którego nad morze nie jest daleko (choć nie tak blisko jak uważają niektórzy turyści szukający zejścia na nadbałtycką plażę…) można również bez problemu pojeździć na nartach. Wystarczy wybrać się na Szczecińską Gubałówkę położoną w dzielnicy Osowo, aby móc korzystać z dwóch oświetlonych i sztucznie naśnieżanych stoków narciarskich o zróżnicowanych stopniach trudności oraz nowoczesnego wyciągu talerzykowego. Amatorzy sanek czy też łyżew również znajdą tutaj odpowiednie miejsca dla siebie, a na spragnionych ciepłego jedzenia w góralskim klimacie czeka drewniana Bacówka.

Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie

Mazury także mogą pochwalić się trasami zjazdowymi dla narciarzy i snowboardzistów. Jeden z bardziej znanych ośrodków w okolicy zlokalizowany jest na Górze Czterech Wiatrów (182,5 m n.p.m. ) w Mrągowie na półwyspie nad Jeziorem Czos. Roztacza się stąd szeroka panorama okolicy. Dla miłośników białego szaleństwa przygotowano tutaj między innymi pię

ć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, dwa wyciągi, „oślą łączkę” dla początkujących, wypożyczalnię sprzętu oraz bogate zaplecze gastronomiczne.

Górka Szczęśliwicka w Warszawie

Mieszkańcy stolicy też nie muszą opuszczać jej granic, aby móc cieszyć się śniegiem i jazdą na nartach. Wystarczy, że skorzystają ze stoku znajdującego się na Górce Szczęśliwickiej (152 m n.p.m.), będącej najwyższym naturalnym punktem Warszawy. Ośrodek „Szczęśliwice” – bo taką nosi nazwę – oferuje swoim klientom moc zimowych atrakcji przez cały rok bez konieczności wyjazdu w góry.

 

Żeglarstwo lodowe na Mazurach

Poczucie wolności, prędkość, adrenalina, wspaniałe widoki – tak o żeglarstwie lodowym mówią jego pasjonaci. Bojery, bo tak nazywają się te jednostki przeznaczone do jazdy po lodzie, zyskują coraz więcej zwolenników. Wspaniałe warunki, jakie dają mazurskie jeziora, czynią z tej krainy prawdziwe zagłębie żeglarstwa lodowego. Ta zimowa forma spędzania wolnego czasu z pewnością więc przypadnie do gustu tym wszystkim, którzy poszukują mocniejszych wrażeń i są wielbicielami niezaprzeczalnych uroków naszych Mazur.

Zimowe spływy kajakowe

Porównywalną do bojerów dawkę adrenaliny będzie nam w stanie zapewnić również… zimowy spływ kajakowy. Jeszcze w połowie ubiegłego wieku ta forma ruchu na świeżym powietrzu uznawana była za bardzo niebezpieczną, a wręcz zagrażającą życiu. Obecnie cieszy się ona dużym zainteresowaniem i nikt nie neguje jej dobroczynnego wpływu na ogólne samopoczucie. Decydując się na kajaki zimą wystarczy tylko pamiętać, że wyprawa taka zdecydowanie różni się od tej w sezonie letnim i wymaga odpowiedniego przygotowania. Po nim można już tylko cieszyć się pięknem zimy podziwianym z perspektywy rzeki i głęboko oddychać zdrowym i mroźnym powietrzem.

Bałtyk skuty lodem

Nasz Bałtyk piękny i urokliwy jest o każdej porze roku, ale też każda pora wyróżnia go czymś innym. Bardziej znamy letnie i wakacyjne oblicze naszego morza, a z pewnością warta zobaczenia jest też jego zimowa wersja. Jeżeli będziemy mieć trochę szczęścia ujrzeć możemy nawet zamarzniętą wodę, a na plaży zalegający śnieg. Nie będzie to może od razu atrakcja, którą porównać można z wyprawami saniami do Szwecji jak miało to – podobno – miejsce w dawnych czasach, ale będzie to z pewnością widok niezwykły.

Zima w Polsce to czas, w którym możemy zarówno wyszaleć się na stokach o różnym stopniu trudności i zlokalizowanych w różnych pasmach górskich jak również wypocząć w mniej lub bardziej zimowym otoczeniu na pozostałym obszarze kraju. Podczas ferii zimowych w kraju mamy więc do wyboru: narty w Tatrach i w… Trójmieście, podniesienie poziomu adrenaliny we krwi za sprawą przejażdżki bojerem lub psim zaprzęgiem czy też podziwianie zimowej scenerii z perspektywy gorących basenów termalnych tudzież zimnej rzeki podczas spływu kajakowego…

Sending
User Review
0 (0 votes)